Od kotłów do autobusów na prąd

opublikowano: 09-05-2018, 22:00

Firma Rafako, znana jako wytwórca kotłów energetycznych, pracuje nad prototypami elektrycznych busów. Pierwszy ma być gotów w tym roku.

Rafako nie ma doświadczenia w segmencie motoryzacyjnym. Elektromobilność już kilka lat temu została jednak uznana przez zarząd za kierunek przyszłościowy. W 2016 r. firma nawiązała współpracę z podmiotami z rynku automotive i stworzyła u siebie nową komórkę badawczo-rozwojową, w której zatrudnienie znaleźli mający doświadczenie w branży motoryzacyjnej specjaliści od IT, elektroniki i mechaniki. Zespół ten rozpoczął prace nad projektem elektrycznego busa.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Nie boimy się zmian, a projekt autobusu elektrycznego Rafako jest tego najlepszym dowodem — mówi Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu spółki. Trzy prototypy, w tym m.in. wersja pojazdu szkolnego typu gimbus, jakie mają powstać w najbliższych miesiącach, będą następnie testowane. Próby pozwolą wybrać optymalne rozwiązania dotyczące silnika.

— Za rozwojem tego segmentu przemawia wiele korzyści. Elektryczne pojazdy są ciche i nie zanieczyszczają powietrza, co znacznie poprawia komfort życia w miastach. Kolejnym argumentem jest specyfika wykorzystania autobusu w ruchu miejskim — mówi Michał Maćkowiak, lider projektu elektrycznego autobusu w Rafako.

Dodaje, że kolejną zaletą stosowania pojazdów elektrycznych w komunikacji miejskiej jest uniezależnienie od światowych cen ropy naftowej. — Nawet drobne niepokoje na Bliskim Wschodzie czy w Rosji powodują skok cen ropy naftowej, a co, za tym idzie — oleju napędowego lub benzyny — wyjaśnia Michał Maćkowiak. Rafako jest od 1994 r. notowane na GPW. Wczoraj kurs spółki spadł o 0,27 proc., do 3,68 zł. © Ⓟ

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu