Odnawialne źródła energii w przedsiębiorstwach – jak uzyskać dofinansowanie?

Fundusze europejskie, przeznaczone dla Mazowsza na lata 2014–2020, nie tylko zwiększą konkurencyjność i innowacyjność przedsiębiorstw, lecz będą także poważnym wsparciem dla gospodarki niskoemisyjnej. Część środków trafi do mazowieckich przedsiębiorców na odnawialne źródła energii. Jak uzyskać takie wsparcie?

Firmy przyjazne dla środowiska – sytuacja na Mazowszu

Mazowsze przeznaczy ponad 324,3 mln euro (czyli około 1,3 mld zł) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2010 na niskoemisyjność. Środki unijne można wykorzystać m.in. na tworzenie parkingów typu „park and ride”, ścieżek rowerowych, zakup niskoemisyjnych autobusów (np. elektrycznych lub hybrydowych), termomodernizację budynków i instalację odnawialnych źródeł energii. Fundusze skierowane są głównie do samorządów, uczelni, ośrodków medycznych czy wspólnot mieszkaniowych (konkurs trwa do 26 września).

Niskoemisyjność to jednak nie tylko domena instytucji, ale też powinna być jedną z zasad prowadzenia biznesu. Dlatego mazowieckie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z preferencyjnych pożyczek, decydując się np. na budowę infrastruktury do produkcji i dystrybucji energii z odnawialnych źródeł (tzw. OZE). Warto starać się też o bony na innowacje lub fundusze na projekty badawczo-rozwojowe pozwalające na opracowanie innowacyjnych rozwiązań, na przykład zmian procesowych zwiększających efektywność energetyczną procesu produkcyjnego. W takim przypadku możesz liczyć na bezzwrotną dotację. Rozwiązania można nie tylko opracowywać, ale też wdrożyć dzięki funduszom unijnym. A jeśli profil twojej działalności obejmuje OZE – popracuj nad rozwiązaniami z zakresu odnawialnych źródeł energii, którą będziesz mógł dystrybuować. 

Dlaczego UE dofinansowuje gospodarkę niskoemisyjną na Mazowszu?

Niskoemisyjność to – obok innowacyjności przedsiębiorstw, technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz badań i rozwoju – jeden z najbardziej dofinansowywanych ze środków unijnych obszarów na Mazowszu.  Przedsiębiorcy z regionu mogą skorzystać ze wsparcia na jeden z podstawowych celów finansowania, czyli zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dobrze przemyślane spożytkowanie środków z UE jest niezwykle ważne, bo wieloletnia perspektywa zakłada, że w 2023 roku aż 15% energii wykorzystywanej na Mazowszu będzie pochodzić z odnawialnych źródeł. Dla porównania, w kwietniu 2016 roku udział OZE wynosił zaledwie 7,7%.

Odnawialne źródła energii dla mazowieckich – jak zdobyć dofinansowanie?

Słońce, biomasa, biogaz czy wiatr to dobra alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej. Możesz więc pomyśleć np. o kolektorach słoneczne słonecznych lub ogniwach fotowoltaicznych. Ubiegając się o dofinansowanie, należy pamiętać, aby projekt odpowiadał planom rozwojowym regionu.  Im większy planowany udział energii pochodzącej z OZE tym lepiej, ponieważ oznacza to nie tylko większe szanse na sukces podczas aplikowania o fundusze unijne, ale przede wszystkim większą efektywność energetyczną i oszczędności. Co więcej, preferowane będą projekty zakładające tworzenie „zielonych miejsc pracy” i zwiększanie świadomości ekologicznej. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Odnawialne źródła energii w przedsiębiorstwach – jak uzyskać dofinansowanie?