Odorowicz: TVP Kultura jest powodem konfliktu między TVP a kablówkami

Polska Agencja Prasowa SA
30-06-2005, 13:19

Głównym powodem konfliktu między operatorami sieci kablowych i platform satelitarnych a TVP w sprawie reemisji programów telewizji publicznej jest niewprowadzenie do sieci operatorów kanału TVP Kultura - powiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister Agnieszka Odorowicz.

Głównym powodem konfliktu między operatorami sieci kablowych i platform satelitarnych a TVP w sprawie reemisji programów telewizji publicznej jest niewprowadzenie do sieci operatorów kanału TVP Kultura - powiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister Agnieszka Odorowicz.

Wiceminister odpowiadała na pytanie posłanki PO Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, czy resort kultury zajmuje się mediacją w tym sporze. 

TVP żąda od operatorów telewizji kablowych i satelitarnych opłat za reemisję swoich programów - Jedynki, Dwójki i Trójki. Według Telewizji Polskiej, "kablarze" biorą programy telewizji publicznej za darmo; widzowie płacą za nie abonament, a potem jeszcze dodatkową opłatę za telewizję kablową. Dla operatorów żądanie TVP jest nie do przyjęcia.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, operatorzy są zobowiązani do rozprowadzania naziemnych programów telewizji publicznej w swojej sieci w pierwszej kolejności.

Odorowicz powiedziała, że konflikt między "kablarzami" a TVP zaczął się od niewprowadzenia do ich sieci kanału TVP Kultura (kanał tematyczny, który nie jest rozprowadzany drogą naziemną). "Nie znalazł on uznania w oczach operatorów telewizji kablowych. Różne były podawane przyczyny, w mniej lub bardziej kulturalny sposób. Chodziło również o to, że "kablarze" zaproponowali TVP opłatę za wprowadzenie tego kanału do kabla" - powiedziała.

Wiceminister przypomniała, że operatorzy, mimo wielokrotnych próśb, nie poinformowali swoich abonentów w książeczkach opłat, że miesięczna opłata za telewizję kablową lub satelitarną nie obejmuje żadnych opłat z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Dodała, że zdaniem resortu kultury, TVP postępuje wobec operatorów zgodnie z prawem. Według Odorowicz, TVP ma prawo żądać od "kablarzy" pieniędzy za prawa autorskie programów publicznych, które kablówki reemitują. Jej zdaniem, jeżeli rzeczywiście, operatorzy - jak twierdzą - nie zarabiają na programach TVP - to powinni obniżyć miesięczną podstawową opłatę za kablówki i poinformować swoich abonentów o konieczności opłacania abonamentu rtv.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Odorowicz: TVP Kultura jest powodem konfliktu między TVP a kablówkami