Odrobienie strat

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 13-02-2020, 18:12

W trakcie czwartkowej sesji na giełdzie w Warszawie główny indeks, WIG20, spadł o 0,29%. Przejściowo zniżka sięgała nawet 1,4%. mWIG40 spadł 0,67%, podczas gdy sWIG80 zyskał 0,2%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 609 mln z czego 474 to sam WIG20. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG-Telekomunikacja ze zwyżką 1,76% (wsparty m.in. 4,33% wzrostem walorów Play które mają blisko 24% udział w indeksie).

Nastroje przed sesją w Europie nie były najlepsze. Futures na europejskie, główne parkiety wskazywały scenariusz ok. 0,4% spadku na otwarciu. Powodem lekkiego podbicia awersji do ryzyka ( ruchu kapitału w kierunku złota czy tzw. bezpiecznych przystani) były informacje z Chin. Tamtejsi oficjele poinformowali odnotowaniu dużej ilości zachorowań (oraz pośrednio zgonów) na tzw. „wirusa z Wuhan”. Tłumaczone było to zmianą metodologii oraz sposób diagnostyki, co podwyższyło wykrywalność. Niemniej jeszcze kilkanaście godzin wcześniej decydenci ChRL sygnalizowali, iż kwestia epidemii zostanie rozwiązania najpewniej do kwietnia. Wsparciem dla nastrojów okazało się, klasycznie, otwarcie w USA, gdzie choć indeksy oddaliły się nieco od ATH to dość szybko powróciły blisko punktów odniesienia. Ponownie potwierdza to scenariusz iż risk-off widoczny jest głównie w Azji.

Lokalnie była to ciekawa sesja również na poziomie poszczególnych spółek. Przed handlem poznaliśmy strategię JSW na lata 2020-2030 (kurs spadł dziś -4,35%). Wyniki za IV pokazał Orange (+1,28%). Najgorszą składową WIG20 były walory PGE ze zniżką ponad 4%.

To była aktywna sesja również na poziomie mniejszych spółek. Windykacyjny Kruk spadał dziś o 10,6%. Najpewniej była to (opóźniona) reakcja na artykuł (z 11/02) w DGP z przedstawicielem ministerstwa sprawiedliwości. Przedstawiciel resortu zasugerował, iż legislacja może iść w kierunku ograniczenia handlem wierzytelnościami. 8,4% spadały dziś akcje Rafako po tym jak spółka podała, iż przekazanie bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno opóźni się ze względu na uszkodzenie jednego z elementów kotła. W zakresie wzrostów warto wspomnieć o ponad 27% zwyżce walorów WorkService po tym jak emitent poinformował o podpisaniu (z GI International) umowy inwestycyjnej, która zakłada dofinansowanie spółki.

W szerszym ujęciu dzisiejsza sesja, choć ciekawa na poszczególnych walorach, nie zmienia znacząco obrazu technicznego wokół WIG20. Pozostajemy w ramach konsolidacji 2138pkt-2090 pkt.
 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy