OECD: konflikt krymski w bardzo złym czasie dla światowej gospodarki

PAP
opublikowano: 11-03-2014, 06:46

Konflikt krymski przypada w bardzo złym czasie dla budzącej się po kryzysie światowej gospodarki, uważa sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Dodał, że kraje członkowskie czeka dyskusja w sprawie Rosji, która stara się od lat wejść do Organizacji.

"Problem związany z Ukrainą jest ważny, jednak moment, w jakim się to dzieje jest bardzo zły. Próbujemy bowiem odbudować zaufanie (w gospodarce)" - powiedział w wywiadzie dla PAP Gurria.

Jak wyjaśniał, niedawno kryzys finansowy naznaczył światową gospodarkę niskim wzrostem, wysokim bezrobociem, rosnącą nierównością i właśnie spadającym poziomem zaufania.

"Brak zaufania dotknął wszystkich: prezydentów, premierów, partie polityczne, banki, międzynarodowe organizacje. Ludzie przestali sobie wierzyć" - ocenił.

Zwrócił uwagę, że zaufanie ma fundamentalny wpływ na decyzje konsumentów. "Jeśli ktoś się czegoś obawia, nie będzie wydawał, tylko oszczędzał. To samo dotyczy inwestorów" - dodał.

Gurria podkreślił, że z miesiąca na miesiąc gospodarka świata rośnie, powstają nowe miejsca pracy. Jego zdaniem zaostrzenie konfliktu na Ukrainie może mieć negatywne skutki dla tego procesu wychodzenia z kryzysu finansowego.

Sekretarz generalny nie chciał powiedzieć, czy działania Rosji wobec Ukrainy będzie miały wpływ na jej starania o wejście do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, czyli klubu 34 wysoko rozwiniętych państw. Moskwa od 2007 r. jest formalnym kandydatem do Organizacji.

"Czy obecne wydarzenia będą miały wpływ na rosyjskie wysiłki, będzie zależeć od państw członkowskich OECD. Jestem przekonany, że sprawa ta będzie dyskutowana. Teraz mamy atmosferę niepewności. Cały czas powtarzamy - i mamy nadzieję, że tak się stanie - że sytuację uda się rozwiązać poprzez wysiłki dyplomatyczne i dialog" - oświadczył Gurria.

Zaznaczył, że obecnym etapie rozmowy z Rosjanami dotyczą kwestii technicznych. "Członkowie (OECD - PAP) będą musieli przedyskutować (kwestie akcesji Rosji - PAP) w szerszym kontekście" - oświadczył. Jego zdaniem reakcja będzie zależała od rozwoju wydarzeń.

Podkreślił, że OECD cały czas wspiera Ukrainę w jej reformach. "Pracujemy z Ukrainą w OECD od wielu lat, mimo że nie jest naszym krajem członkowskim. Polska była i jest ważnym promotorem tej współpracy" - przypomniał. Zastrzegł, że OECD nie daje pożyczek, ale może Ukrainie udzielić wsparcia eksperckiego.

Sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju był w Warszawie w związku z prezentacją raportu dot. konkurencyjności polskiej gospodarki.

Angel Gurria, fot. Bloomberg
Angel Gurria, fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane