Ogłoszono przetarg na budowę stadionu piłkarskiego w Chorzowie

PAP
opublikowano: 2026-02-20 13:39

Sześć lat od podpisania umowy ma potrwać prowadzona w pięciu etapach budowa stadionu piłkarskiego w Chorzowie. W piątek ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie i realizację inwestycji.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Przetarg formalnie ogłosiła miejska spółka ADM Serwis. Termin składania ofert minie 24 marca. Arena powstanie przede wszystkim z myślą o piłkarzach Ruchu. Po zakończeniu procedury i wyborze najkorzystniejszej oferty spółka ma poinformować o kolejnych krokach oraz przedstawić pełny harmonogram realizacji.

Zgodnie z ogłoszeniem przetargowym, w pierwszym etapie, zaplanowanym na dwa lata (od podpisania umowy), ma powstać m.in. płyta boiska, oświetlenie, trybuna główna o pojemności przynajmniej 6 tys. miejsc, budynek klubowy i infrastruktura umożliwiająca organizację meczów zgodnie z wymogami licencyjnymi PZPN dla ekstraklasy. To ma pozwolić na powrót „Niebieskich” na własny obiekt.

Koncepcja areny z zadaszonymi trybunami o pojemności 22 tys. została zaprezentowana w połowie grudnia 2025.

- Dokładny koszt poznamy dopiero wtedy, kiedy będziemy mieć zakończony projekt i na jego podstawie wycenę inwestorską. Na dziś to bardziej „wróżenie z fusów”. Robimy rozeznania rynkowe, jesteśmy na bieżąco, jeżeli chodzi o ceny wykonania takich obiektów – powiedział wtedy prezydent Chorzowa Szymon Michałek.

W budżecie na rok 2026 zapisano na ten cel kwotę 17 mln.

Arena powstanie w miejscu starego obiektu, tyle że boisko zostanie obrócone o około 90 stopni.

Stadion przy ul. Cichej w Chorzowie został otwarty 29 września 1935, a „pożegnany” 28 czerwca 2025.

Od stycznia 2023 Ruch nie może podejmować rywali na swoim obiekcie. Przeprowadzona wtedy ekspertyza budowlana ujawniła pęknięcie w obrębie podstawy jednego z masztów oświetleniowych, w efekcie czego obiekt został zamknięty, a uszkodzoną „świeczkę” – jak nazywano konstrukcję - zdemontowano od razu. Pozostałe trzy maszty - nieco później.

Od tego czasu chorzowski zespół jako gospodarz grał najpierw w Gliwicach, gdzie wywalczył w 2023 roku awans do ekstraklasy, potem na Stadionie Śląskim, który co prawda znajduje się w Chorzowie, ale należy do samorządu województwa śląskiego. Umowa w tej sprawie została podpisana jesienią 2023 na cztery lata. Obecnie Ruch gra znów w pierwszej lidze.

Samorząd miasta jest współwłaścicielem piłkarskiego klubu. Wiosną 2023 zapadła decyzja radnych o budowie nowej areny w Chorzowie. Koszt był szacowany na ok. 261 mln. Samorząd chciał wziąć kredyt w wysokości 109 mln, liczył też na wsparcie z budżetu państwa w kwocie 104 mln. Budowa miała potrwać trzy lata, potem przez 15 lat kredyt miał być spłacany.

Ostatecznie okazało się, że inwestycja nie zostanie dofinansowana ze środków pochodzących z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, wniosek w tej sprawie nie został uwzględniony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Obecny prezydent miasta Szymon Michałek wygrał w pierwszej turze wybory wiosną 2024 i zastąpił Andrzeja Kotalę. Rozpoznawalność przyniosła mu jednak działalność w środowisku kibiców piłkarskiego Ruchu, m.in. w 2015 r. założył Sektor Rodzinny na starym stadionie „Niebieskich”.

Ruch jest 14-krotnym mistrzem Polski. Pierwszy tytuł wywalczył w 1933 roku, ostatni - w 1989.

Możesz zainteresować się również: