Okno z widokiem na przyszłość


Rozmowa z Przemysławem Łakomcem, prezesem firmy Fjord.
![KOMFORT I OSZCZĘDNOŚĆ: Osłony okienne przestały spełniać wyłącznie funkcję dekoracyjną. Stały się elementem wpływającym na komfort życia i na energooszczędność pomieszczeń – podkreśla Przemysław Łakomiec, prezes firmy Fjord. [FOT. ROMAN WESOŁY] KOMFORT I OSZCZĘDNOŚĆ: Osłony okienne przestały spełniać wyłącznie funkcję dekoracyjną. Stały się elementem wpływającym na komfort życia i na energooszczędność pomieszczeń – podkreśla Przemysław Łakomiec, prezes firmy Fjord. [FOT. ROMAN WESOŁY]](https://images.pb.pl/filtered/0ae951f3-5aee-4e78-af14-a5b834f89d9c/ffe1b6d5-a559-5f3c-a0d2-9f2e9c98163c_w_830.jpg)
Fjord z Białej Podlaskiej jest częścią cenionej na rynku europejskim spółki Vema Produkter, wytwarzającej wysokojakościowe osłony okienne. W ofercie producenta można znaleźć takie rozwiązania jak plisy, rolety, żaluzje aluminiowe, a także osłony zewnętrzne. Tkaniny i materiały, z których są wykonane, pochodzą wyłącznie od europejskich dostawców i odpowiadają najnowszym trendom światowym. Polski zakład jest kluczowym elementem całej grupy Vema Produkter — aż 98 proc. wytwarzanych w nim wyrobów jest wysyłanych do Norwegii. Fjord nieogranicza się jednak tylko do eksportu do Skandynawii — od półtora roku prowadzi również sprzedaż w Polsce za pośrednictwem kilku lokalnych dystrybutorów. Osłony okienne szybko zyskują na popularności wśród Polaków, co przekłada się na sukces spółki, która po raz kolejny została laureatem konkursu Gazele Biznesu. O korzyściach płynących z innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w osłonach okiennych firmy Fjord opowiada prezes firmy Przemysław Łakomiec.
W jaki sposób osłony okienne mogą poprawić energooszczędność oraz zwiększyć komfort użytkowania pomieszczeń?
Osłony okienne już dawno przestały spełniać wyłącznie funkcję dekoracyjną. Stały się elementem, który wpływa zarówno na komfort naszego życia, jak i na energooszczędność pomieszczeń. Warto pokazać to na przykładzie ogrzewania domu w czasie zimy. Okna mają najgorszy współczynnik przenikania ciepła
— są piętą achillesową, jeśli chodzi o termikę budynku. Aby przeciwdziałać utracie ciepła, warto zainstalować specjalną osłonę okienną plisowaną Duette (tzw. plaster miodu) — jej konstrukcja umożliwia umieszczenie w środku pęcherza powietrza, który jest doskonałym izolatorem. Pozwala to zaoszczędzić aż do 37 proc. ciepła, które zwykle ucieka z domu w trakcie najzimniejszych miesięcy w roku. Latem natomiast wiele osób ma kłopot ze zbyt wysoką temperaturą w mieszkaniu. Dotyczy to szczególnie osób, których okna wychodzą na południe bądź zachód — promienie słoneczne nagrzewają szyby, które następnie oddają ciepło do środka, działając praktycznie tak samo jak kaloryfer. W tym przypadku z pomocą zewnętrzne rolety wykonane w znacznej części z włókna szklanego, co zapewnia ich dużą wytrzymałość. W naszej ofercie znajdują się tego typu produkty, które są w stanie absorbować aż do 91 proc. ciepła, odbijać promieniowanie słoneczne do 65 proc., a także blokować promieniowanie UV do 98 proc. Zapewniają ogromny komfort w upalne dni, a osobom korzystającym na co dzień z klimatyzacji pozwolą zaoszczędzić na rachunkach. Nie można zapominać również o akustyce. Wspomniane plisy Duette skutecznie pochłaniają hałas z otoczenia, co przekłada się na lepsze wrażenia dźwiękowe w całym pomieszczeniu. Sam korzystam z tego rozwiązania w domu — ponieważ mamy otwarty salon, dźwięk z telewizora w pewnym sensie uciekał do innych pokoi. Dzięki zamontowaniu plisowanej zasłony akustyka bardzo się poprawiła!
Z jakich materiałów korzystacie podczas produkcji osłon okiennych?
Kluczowa jest dla nas jakość oraz kwestie ekologiczne — dlatego współpracujemy tylko ze sprawdzonymi europejskimi dostawcami. Większość materiałów kupujemy od cenionej na rynku firmy Hunter Douglas z Holandii. Dba ona, by jej produkty spełniały najwyższe standardy jakościowe i pochodziły z przyjaznych środowisku źródeł. Przekłada się to na nasze kolekcje — jedna z nich jest wyprodukowana całkowicie z plastiku odzyskanego z oceanów. Inne są wykonane z powtórnie wykorzystanych materiałów. Jeśli chodzi o żaluzje, 98 proc. materiałów, z których są zrobione, pochodzi z przetworzonego aluminium. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju wyróżnik naszych produktów, wśród których ciągle rośnie odsetek tych wykonanych właśnie z przyjaznych środowisku materiałów.
Jak wyglądają kwestie ekologiczne w waszym zakładzie produkcyjnym?
Pracujemy w nowym budynku, który został oddany do użytku w 2017 r. Cały zakład jest ogrzewany i klimatyzowany przez dwie pompy ciepła, które utrzymują temperaturę na poziomie 22 stopni przez cały rok. Hala produkcyjna jest ogrzewana, klimatyzowana i wentylowana przez powietrzną pompę ciepła, biuro natomiast jest obsługiwane przez pompę gruntową. Przykładamy także dużą wagę do źródeł wykorzystywanej przez nas energii, dlatego w zeszłym roku zainstalowaliśmy panele fotowoltaiczne. Pozwoliło to jednocześnie ograniczyć koszty związane z rosnącymi cenami energii oraz zmniejszyć nasze emisje dwutlenku węgla do atmosfery. W okresie letnim nasze panele pozwalają na pokrycie ok. 40 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Trzeba jednak podkreślić, że nasza instalacja ma maksymalną moc, którą mogliśmy osiągnąć bez dodatkowych zgód. Na terenie wschodniej Polski istnieje poważny problem w tym obszarze
— lokalne regiony energetyczne nie są w stanie przyjmować nadmiarów energii elektrycznej. Jest to trochę niezrozumiałe, bo dużo energii się marnuje, ale niestety taką mamy sytuację. Patrząc w przyszłość, jednym z naszych głównych celów na najbliższe lata jest osiągnięcie pełnej zero emisyjności w zakładach. Jest to ważne zarówno ze względu na wartości, które nam przyświecają podczas codziennej pracy, jak i preferencje klientów — których świadomość środowiskowa ciągle rośnie.
© ℗