Czytasz dzięki

OPEC tnie produkcję mniej od zobowiązań

opublikowano: 20-07-2017, 19:24
aktualizacja: 20-07-2017, 19:25

W czerwcu producenci ropy skupieni wokół OPEC nie zrealizowali w całości cięć wydobycia, do których się zobowiązali.

Realizacja cięć, do których zobowiązali się producenci, spadła w czerwcu pierwszy raz od lutego poniżej 100 proc., do 95 proc. Tymczasem jeszcze w maju cięcia zrealizowano w 110 proc. W czerwcu produkcję najbardziej zwiększyły Angola, Irak i liderująca OPEC Arabia Saudyjska, która jednak nadal realizowała o 22 proc. wyższe cięcia od tych, do których się zobowiązała. Tymczasem drugi producent, bez którego porozumienie nie byłoby możliwe, Rosja, zgodnie z obietnicami poprawiła dotrzymywanie zobowiązań, jednak wciąż realizowała 94 proc. obiecanych cięć.

Spośród kluczowych uczestników porozumienia najmniej słowny w czerwcu okazał się Irak, który zrealizował zaledwie 28 proc. obiecanych cięć. Jeszcze słabiej, za sprawą uruchomienia produkcji z nowego złoża, zobowiązania wypełnia mniej istotny dla trwałości porozumienia Kazachstan. Zamiast zmniejszyć wydobycie o 20 tys. baryłek dziennie, zwiększył je o 29 tys. baryłek. Z największym zapasem zadeklarowane cięcia realizowała Wenezuela, która zmniejszyła wydobycie o 36 proc. bardziej od zobowiązań.

Mniej solidne przestrzeganie limitów wydobycia może nasilić obawy, że porozumienie producentów nie pozwoli na usunięcie globalnej nadwyżki podaży ropy. W raporcie sprzed tygodnia Międzynarodowa Agencja Energii oceniła, że w drugim półroczu światowe zapasy ropy będą spadać, jeśli tylko producenci skupieni wokół OPEC będą realizować cięcia tak solidnie jak dotychczas. Nie ma jeszcze pewności, że rynek ropy przeszedł z nadwyżki podaży w deficyt, pisali w raporcie specjaliści agencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane