Opóźnienie w dostawie: skutki dla sprzedających

opublikowano: 02-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

E-sklep może zapłacić odszkodowanie za nieterminową realizację zamówienia. Nie może jednak wyłączyć swojej odpowiedzialności za nią, zrzucając winę na kuriera.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Czy sprzedawca odpowiada za opóźnienie w dostawie?
  • Czy sprzedawca może wyłączyć lub ograniczyć odpowiedzialność za nieterminowe dostarczenie zamówienia?
  • Czy za opóźnienie w dostawie klientowi przysługuje odszkodowanie?

Po podjęciu przez klienta decyzji zakupowej sklep internetowy zobowiązany jest do wydania zamówionej przez niego rzeczy w określonym terminie. Co do zasady sprzedawca zobowiązany jest wydać klientowi towar niezwłocznie, nie później niż w ciągu 30 dni, chyba że z umowy wynika inny termin doręczenia. W regulaminach sklepów internetowych sprzedający zamieszczają zazwyczaj krótsze terminy, np. tygodniowe. Wbrew pozorom deklaracje dotyczące czasu dostawy nie są wyłącznie instrukcjami, które nie wywołują żadnych skutków - e-sklep jest związany proponowanymi przez siebie terminami.

Przedsiębiorcy powinni dołożyć wszelkich starań, aby konsument otrzymał zakupy zgodnie z ustaleniami, ponieważ odpowiadają za opóźnienia w dostawie. Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sklep nie może wyłączyć lub ograniczyć swojej odpowiedzialności w tym zakresie. Natomiast postanowienia zawarte w regulaminie, takie jak np. to, że przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia w dostawie leżące po stronie firmy kurierskiej lub sprzedawca nie odpowiada za nieterminowe doręczenie zamówienia, są niedozwolone.

W przypadku niewywiązywania się przez sprzedawcę z warunków umowy kupujący może mu wyznaczyć dodatkowy termin do wydania rzeczy. Natomiast po jego bezskutecznym upływie ma prawo odstąpić od umowy. Poza tym może ubiegać się o odszkodowanie za opóźnienie w dostawie. Jak wynika z art. 471 kodeksu cywilnego, “dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności”.

Poznaj program konferencji “Strategic Pricing Management”, 28 marca 2023, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane