Optopol trzyma prognozy

KSA
opublikowano: 08-01-2009, 00:00

Producent specjalistycznego sprzętu okulistycznego nie chce wykazywać strat na opcjach. Czeka na opinię audytora.

Producent specjalistycznego sprzętu okulistycznego nie chce wykazywać strat na opcjach. Czeka na opinię audytora.

Optopol nie idzie na razie w ślady m.in. Apatora i Sonela, które skorygowały prognozy wyników na 2008 r. po oszacowaniu strat na instrumentach zabezpieczających ryzyko kursowe. Na razie nie zmienia szacunku wyników.

— Nie korygujemy prognoz, bo moim zdaniem wycena opcji nie wpłynie negatywnie na wyniki — mówi Ewa Bożek, wiceprezes do spraw finansowych.

Wyjaśnia, że nie jest zasadne księgowanie straty na opcjach w całości w kosztach finansowych z 2008 r. Skłania się raczej do zaksięgowania jej w kapitałach własnych spółki i rozliczania w rachunku zysków i strat zgodnie z rzeczywistymi przepływami gotówki w tym i następnym roku.

— Ostatecznie to, jak będziemy rozliczać opcje, zależy od audytora. Myślę, że do końca stycznia będziemy mieć jasność — informuje Ewa Bożek.

Krzysztof Pado, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego, w najnowszym raporcie o Optopolu oszacował, że strata spółki z tytułu rozliczenia opcji wygasających w IV kw. 2008 r. wyniesie 1,4 mln zł (przy kursie EUR/PLN 4,1), a jeszcze niezrealizowana strata z opcji wygasających w 2009 i 2010 r. to 12,6 mln zł (a prognozowany na 2008 r. zysk wynosi 7,5 mln zł). Ewa Bożek nie chce się jednak odnosić do tych szacunków z uwagi na zmieniające się — wobec założeń analityka — kursy walut (wczoraj kurs EUR/PLN wynosił około 4). Optopol nie zamierza restrukturyzować transakcji opcyjnych.

— Podejmowanie takich decyzji w odniesieniu do prognoz walutowych na ten rok nie ma moim zdaniem uzasadnienia ekonomicznego — tłumaczy Ewa Bożek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane