Ostatnia deska ratunku dla zwolenników dolara (WYKRES DNIA)

Trwające umocnienie amerykańskiej waluty może potrwać jeszcze rok, podpowiada historia cykli na rynku dolara.

Pierwsze trzy miesiące roku były najgorszym kwartałem dolara od ponad trzech lat, co miało związek z wygaszeniem oczekiwań na kontynuację podwyżek stóp procentowych Fedu. Obstawiającym dalsze długoterminowe umocnienie amerykańskiej waluty pozostaje jednak w ręku kluczowy argument. Obecna fala umocnienia używanego przez Fed indeksu wartości dolara do walut głównych partnerów handlowych USA wciąż jest krótsza i płytsza od pozostałych dwóch znaczących fal wzrostowych na tym rynku w ostatnim półwieczu. Od dna minęło 57 miesięcy, a w szczytowym momencie indeks dolara zyskiwał 39 proc. Tymczasem średnia długość poprzednich fal wyniosła 74 miesiące, a w tym czasie indeks dolara zyskiwał średnio prawie 48 proc., zauważa Bloomberg.

- Nie przesądzalibyśmy jeszcze o końcu hossy na dolarze. Bylibyśmy bardziej przekonani, że szczyt już jest za inwestorami, gdyby dotychczasowa skala umocnienia dorównała zanotowanej w poprzednich cyklach. Hossa na dolarze może potrwać jeszcze kolejny rok – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Steven Barrow, szef analiz głównych rynków walutowych w banku Standard Bank Group.

Pierwszy wielki rajd dolara rozpoczął się w 1979 r., kiedy fotel prezesa Fedu objął Paul Volcker, rozpoczynając okres zdecydowanego zaostrzenia polityki pieniężnej. Dolar osiągnął szczyt po dopiero 5,5 roku dynamicznych zwyżek, kiedy w ramach tzw. porozumienia Plaza najważniejsze gospodarki świata zobowiązały się interweniować w celu osłabienia dolara, by pomóc USA wyrwać się z recesji. Umocnienie dolara z drugiej połowy lat 90. zakończyło się dopiero po wejściu Ameryki w recesję roku 2001.

Zdaniem Mansoora Mohi-uddina, stratega Royal Bank of Scotland, ostatnie cofnięcie notowań dolara przypomina korektę z roku 1998, kiedy Fed obciął stopy, by chronić gospodarkę przed skutkami kryzysu azjatyckiego. Już jednak w kolejnym roku bank wznowił zaostrzenie polityki, a zwyżki notowań dolara trwały do 2002 r. Tymczasem zdaniem Thomasa Kressina z Pimco największe umocnienie dolara jest już za inwestorami, jednak nie należy spodziewać się, by amerykańska waluta mogła wejść w tendencję zniżkową.

- Staliśmy się bardziej ostrożni, ale nie sądzimy, by dolar mógł oddać zyski. Spośród głównych walut wciąż jest najmniejszym złem – powiedział Thomas Kressin.


Historia notowań obliczanego przez Fed indeksu dolara. Na wykresie zaznaczono trwającą oraz dwie poprzednie fale umocnienia dolara oraz korektę z 1998 r. Źródło: Bloomberg.

Historia notowań obliczanego przez Fed indeksu dolara. Na wykresie zaznaczono trwającą oraz dwie poprzednie fale umocnienia dolara oraz korektę z 1998 r.
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane