Oto najlepsze spółki z GPW

opublikowano: 21-03-2022, 20:00

LPP po raz trzeci w 23-letniej historii rankingu “Pulsu Biznesu” zostało Giełdową Spółką Roku. Na kolejny triumf gdańska firma musiała czekać prawie dekadę.

Polacy zaczęli jeździć odcinkiem autostrady A-2 z Warszawy do Łodzi, piłkarze Franciszka Smudy nie wyszli z grupy na EURO2012, odbywającym się w Polsce i na Ukrainie, a WIG kończył pamiętny rok zwyżką o 26 proc. To był też rok, w którym LPP otwierało kolejne sklepy, a kurs akcji na GPW bił kolejne rekordy. Oznaki zadyszki pojawiły się dopiero w kolejnym roku, a z perspektywy notowań dopiero rok 2021 oznaczał wybicie się z długoletniego trendu bocznego.

WEJDŹ NA STRONĘ GSR.PB.PL I PRZECZYTAJ O NAJLEPSZYCH SPÓŁKACH GIEŁDOWYCH>>

LPP wróciło na tron, zwyciężając w rankingu GSR 2021, ale nie stało się jednak dominatorem tak, jak w 2012 r. Wówczas na triumf w rankingu ogólnym złożyły się zwycięstwa w każdej z pięciu kategorii składowych. Teraz spółka nie wygrała w żadnej, ba, w ani jednej nie znalazła się na podium. Takiej sytuacji ponad 20-letniej historii rankingu jeszcze nie było. Gdańska spółka nie jest jednak mistrzem z przypadku: jej osiągnięcia w 2021 r. oceniano na 95 na 100 możliwych punktów, stał za nimi kompetentny zarząd (czwarta pozycja w kategorii za 95 pkt na 100). Wzorcowe były też relacje z inwestorami: LPP zajęło czwarte miejsce w rankingu cząstkowym. Relatywnie najniżej oceniono innowacyjność produktów i usług, ale w tej kategorii tradycyjnie brylują spółki biotechnologiczne i technologiczne.

LPP to stały bywalec w czołówce rankingu: przez ostatnie pięć lat firma nie była w czołowej dziesiątce tylko raz - w 2020 r. Naznaczony on był powracającymi lockdownami, których skutkiem była wyrwa w przychodach, zasypywana stopniowo rosnącą sprzedażą przez internet.

Od lat w czołówce rankingu melduje się też Grupa Kęty. Dla niej pandemiczny 2020 r. był rokiem wykorzystanych szans, a 2021 r. wbrew obawom okazał się tylko nieznacznie gorszy z punktu widzenia inwestorów. W rankingu GSR Grupa Kęty awansowała z trzeciej na drugą pozycję, wyróżniając się przede wszystkim wysokimi ocenami za kompetencje zarządu i relacje z inwestorami.

Podium uzupełnił ING Bank Śląski i jest to nie lada wydarzenie, bo przedstawiciela sektora bankowego nie było w najlepszej dziesiątce od 2017 r. (wówczas 3 miejsce zajął mBank). Wysoka pozycja, która jest konsekwencją przede wszystkim bardzo dobrych ocen kompetencji zarządu i innowacyjności, nie powinna być jednak niespodzianką, bo kurs urósł o 56 proc., a bank nie musi się za bardzo martwić tematem franków.

Tuż za podium uplasował się ubiegłoroczny debiutant giełdowy - Shoper. Jeśli poprawi relacje z inwestorami, których ocena nie była najwyższa, to w tym roku będzie mieć duże szanse na to, by wejść do pierwszej trójki.

Piąta w rankingu za 2021 r. była Selvita, czyli Giełdowa Spółka Roku 2020. Nie powtórzyła ona sukcesu ze względu na relatywnie niską ocenę osiągnięć w minionym roku. Mimo to jest jedną z zaledwie dwóch firm, które utrzymały pozycję w pierwszej dziesiątce przez dwa lata z rzędu. A był to rok zmiany preferencji inwestorów i odwrotu od spółek technologicznych (w tym zwłaszcza spółek z branży gier). W cenie były sektor finansowy (oprocz ING w TOP10 znalazł się Kruk), spółki przemysłowe (Grupa Kęty, Mo-Bruk, Ferro) i te, które szybko odbudowywały się po pandemii (LPP i Wirtualna Polska).

I MIEJSCE: LPP wyszło z pandemii silne jak nigdy

II MIEJSCE: Grupa Kęty trzyma poziom

III MIEJSCE: ING to bank wybiegający w przyszłość

Kategorie rankingu:

KOMPETENCJE ZARZĄDU Enter Air potrafi latać w turbulencjach

RELACJE Z INWESTORAMI Unimot nie pozostawia pytań bez odpowiedzi

PERSPEKTYWY ROZWOJU Shoper nie przestanie rosnąć

INNOWACYJNOŚĆ Dotacyjny as kusi innowacyjnością

Giełdowa Spółka Roku

1999 Amica

2000 BRE Bank

2001 PGF

2002 Świecie

2003 Grupa Kęty

2004 Inter Groclin Auto

2005 Bioton

2006 TVN

2007 TVN

2008 AmRest

2009 Asseco Poland

2010 Cyfrowy Polsat i LW Bogdanka

2011 LPP i GPW

2012 LPP

2013 Inter Cars

2014 Kruk

2015 CD Projekt

2016 CD Projekt

2017 CD Projekt

2018 CD Projekt

2019 CD Projekt

2020 Selvita

Jak powstał ranking

Badanie zostało zrealizowane przez „Puls Biznesu” na próbie 100 osób (59 analityków i 41 zarządzających). Oceniali oni 140 spółek wchodzących w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 według stanu na koniec listopada 2021 r. Eksperci wypełniali ankietę online, zawierającą spersonalizowany zestaw spółek, które pokrywają analitycznie. Uczestnik sondażu oceniał od kilku do kilkudziesięciu spółek (średnio 12), a badanie przeprowadzono od 12 stycznia do 18 lutego 2022 r.).

Eksperci oceniali w skali 1-7 (według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielonych punktów) swój poziom znajomości spółki, a także: kompetencje zarządu, perspektywy rozwoju, innowacyjność produktów i usług, sukces spółki w 2021 r., jakość relacji z inwestorami. Te pięć kategorii stanowiło podstawę wyliczenia rankingu głównego. Dla jego przejrzystości uśrednione oceny przeliczono na punkty w skali 1-100. Dodatkowo w badaniu zapytaliśmy o to, czy daną spółkę eksperci uważają za dobrą inwestycję. Poprosiliśmy też o spontaniczne wskazanie atrakcyjnych inwestycyjnie akcji firm z NewConnect oraz spółki, która najbardziej serio podchodzi do kwestii ESG. W rankingu uwzględniliśmy tylko spółki, które oceniło co najmniej trzech ekspertów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane