Grupa Kęty trzyma poziom

opublikowano: 21-03-2022, 20:00

Aluminiowy Apple - tak o numerze dwa w rankingu Giełdowa Spółka Roku mówi jeden z zarządzających funduszami.

W 2003 r. Grupa Kęty została uznana przez ekspertów za Giełdową Spółkę Roku. Po niemal dwóch dekadach do powtórzenia wyniku zabrakło nieco lepszych ocen w kategorii innowacyjność. Tradycyjny biznes ma jednak swoje zalety, które doceniają analitycy i zarządzający, i dlatego spółka regularnie zajmuje miejsce w czołówce rankingu “Pulsu Biznesu”.

– Grupa Kęty to jedna z najlepszych jakościowo spółek notowanych na GPW w Warszawie. Najmocniejsze strony spółki to: wysoko oceniany przez inwestorów zarząd i jasna strategia rozwoju, umożliwiająca poprawę pozycji rynkowej na rynku europejskim. Firma systematycznie zdobywa udziały rynkowe, zwiększając przychody, zyski i wypłacane dywidendy - mówi anonimowo jeden z zarządzających.

Jak dodaje, dobrym podsumowaniem sukcesów spółki jest zachowanie kursu akcji.

– W ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrósł o prawie 700 proc.. Poza spółkami technologicznymi jest to jeden z najlepszych wyników na warszawskiej giełdzie - dodaje specjalista.

W 2021 r. notowania Grupy Kęty urosły o 24 proc., choć u jego progu zarząd tonował oczekiwania rynku. Według prognoz, przedstawionych jeszcze pod koniec 2020 r., przychody w minionym roku miały wzrosnąć o 5,5 proc. do 3,6 mld zł, EBITDA o 4,7 proc. do 624 mln zł, a zysk netto zaledwie o 0,8 proc. do 369 mln zł wobec zysku za 2020 r. skorygowanego o “efekt lockdownu” w segmencie opakowań giętkich (SOG). Prognozę trzykrotnie podnoszony w ciągu roku, tłumacząc to wyższymi cenami oferowanych produktów. Skończyło się... przekroczeniem najśmielszych prognoz i zyskiem netto na poziomie 582 mln zł. To o 58 proc. więcej niż pierwotnie zakładano. Za niedoszacowanie tendencji rynkowych nikt do zarządu pretensji jednak nie ma - kompetencje menedżerów z Dariuszem Mańką na czele ponownie zostały uznane za najważniejszy atut firmy. W tej kategorii więcej punktów uzbierał tylko Enter Air.

– Zarząd spółki jest uczciwy i poukładany, a wyrazem tego jest coroczne wypłacanie dywidendy. Nie ma też ryzyka transferów do spółek głównego akcjonariusza, bo takowego po prostu nie ma - mówi inny z zarządzających.

W akcjonariacie dominującą pozycję mają fundusze emerytalne. To wymusza wysokie standardy w relacjach z inwestorami. Są one oceniane jako bliskie ideału - w tej kategorii spółka została sklasyfikowana na drugim miejscu.

– Polityka informacyjna jest doskonale prowadzona, a inwestorzy otrzymują na bieżąco aktualizacje dotyczące wyników i prognoz - uważa zarządzający.

Najważniejsze jest jego zdaniem to, że grypa notuje bardzo dobre wyniki niezależnie od wahań koniunktury.

– Grupę Kęty można określić mianem aluminiowego Apple’a - dodaje ekspert.

Stabilność biznesu znalazła odzwierciedlenie w ocenach, które tylko nieznacznie zmieniły się w porównaniu z rankingiem z 2020 r. (najmocniej w kategorii sukces). Były jednak bez wyjątku lepsze, co przełożyło się na awans na podium o jeden stopień.

kategoriamiejsce w rankingupunkty
ranking główny287,40
kompetencje zarządu296,1
innowacyjność2874,03
relacje z inwestorami290,91
perspektywy rozwoju1381,17
sukces w 2021 r.594,81

Grupa Kęty w rankingu Giełdowa Spółka Roku 2021

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane