Czytasz dzięki

Partia rządząca Japonii chce odwołania wizyty Xi Jinpinga

ARŻ
opublikowano: 03-07-2020, 11:50

Partia Liberalno-Demokratyczna japońskiego premiera Shinzo Abe opracowała rezolucję wzywającą do odwołania wizyty przywódcy Chin w tym kraju. Ma to związek z uchwaleniem w Hongkongu restrykcyjnego prawa bezpieczeństwa.

„Z wielką troską przyglądamy się sytuacji w Hongkongu. Fakt, że aresztowano około 400 osób pierwszego dnia, kiedy prawo weszło w życie, nie jest czymś, na co możemy przymknąć oczy” – napisali przedstawiciele partii w swoim apelu. 

Xi Jinping
Zobacz więcej

Xi Jinping fot. Bloomberg

Wizyta Xi Jinpinga w Japonii pierwotnie miała odbyć się w kwietniu, jednak wstrzymała ją pandemia koronawirusa. Teraz, w związku z wydarzeniami w Hongkongu, Partia Liberalno-Demokratyczna sugeruje jej całkowite odwołanie. Pismo w tej sprawie, po zatwierdzeniu przez partyjną większość, ma trafić do biura premiera na początku przyszłego tygodnia. 

Istnieją obawy, że wprowadzone w Hongkongu nowe prawo o bezpieczeństwie podważą niezależność regionu od Chin kontynentalnych i będą mieć wpływ na ograniczenie wolności słowa.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ

Polecane