PBKM może się podwoić

opublikowano: 24-02-2019, 22:00

Bank komórek macierzystych może przejąć głównego europejskiego rywala, który ma problemy finansowe.

Pieniądze na przejęcia już są, teraz znalazł się cel. Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) w grudniu w ramach prywatnej emisji akcji pozyskał od inwestorów 53 mln zł. Zarząd spółki zapowiadał, że pieniądze pozwolą na sfinansowanie „w perspektywie kilkunastu miesięcy” akwizycji konkurencyjnych spółek z Europy i nie tylko. Już wiadomo, co może być pierwszym zakupem. W piątek PBKM poinformował o rozpoczęciu rozmów z notowaną w Amsterdamie grupą Esperite w sprawie przejęcia części jej biznesu, działającej pod szyldem Cryo-Save. Cryo-Save to jeden z największych w Europie banków komórek macierzystych — przechowuje obecnie ponad 330 tys. próbek krwi pępowinowej i innych tkanek. Tymczasem PBKM, działający w kilkunastu krajach pod szyldem FamiCord, przechowuje ich ponad 380 tys.

— Potencjalna transakcja z Esperite znacząco wzmocniłaby pozycję biznesową grupy FamiCord na rynku rodzinnego bankowania krwi w Europie, ponieważ możemy podwoić liczbę przechowywanych próbek krwi pępowinowej i tkanek. Będzie to także duży krok w kierunku konsolidacji rynku europejskiego. Umowa gwarantuje nam wyłączność na prowadzenie negocjacji do końca czerwca — mówi Jakub Baran, prezes i znaczący akcjonariusz PBKM.

PBKM nie przesądza, że transakcja dojdzie do skutku. Kluczowe są wyniki badania due diligence, które zostanie przeprowadzone w Cryo-Save. Wstępnie wartość transakcji została ustalona na maksymalnie 10 mln EUR, pomniejszonych o zobowiązania holenderskiej spółki, które może wziąć na siebie PBKM. Wiadomo, że Esperite jest w trudnej sytuacji finansowej. Spółka dopiero trzy miesiące temu opublikowała sprawozdanie finansowe za 2017 r., a do tej pory nie przekazała inwestorom żadnych sprawozdań za 2018 r. W ostatnich latach, za które dane są dostępne, ponosiła spore straty na poziomie operacyjnym i EBITDA (w 2017 r. było to 12,9 mln EUR straty operacyjnej przy 16,6 mln EUR przychodów). Polska spółka ma pomóc Holendrom jeszcze przed zamknięciem ewentualnej transakcji — zgodziła się bowiem przechowywać przez pięć lat próbki krwi i tkanek, które złożono w Cryo- -Save, udzieliła też na sześć miesięcy pożyczki w wysokości 0,8 mln EUR.

— Potencjalna transakcja jest ważnym krokiem w historii naszej firmy, ponieważ chcemy skupić się na produktach biofarmaceutycznych i immunoterapiach — mówi Frédéric Amar, CEO Esperite.

PBKM jest rynkowym liderem m.in. w Polsce, Turcji i Hiszpanii. Jakub Baran mówił w listopadzie, że spółka ma listę celów do przejęcia w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy, na które trzeba wydać około 25 mln EUR. W ubiegłym roku PBKM przejął m.in. portugalską firmę Stemlab, na którą wydał ponad 70 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu