Czytasz dzięki

Pekao TFI myśli o przejęciach

opublikowano: 17-06-2019, 22:00

Towarzystwo, które z aktywami o wartości 20,1 mld zł zajmuje 4 miejsce na polskim rynku TFI, rozważa przejęcia mniejszych podmiotów — powiedział Michał Krupiński, prezes Banku Pekao, cytowany przez agencję Bloomberg.

Jak podkreślił, w obszarze zainteresowania są wyspecjalizowane TFI, które mogłyby poszerzyć ofertę Pekao. Michał Krupiński liczy na bardziej realne wyceny asset menedżerów, a z decyzją wstrzyma się do czasu, aż rynek, borykający się z odpływem pieniędzy klientów, ustabilizuje się po kryzysie zaufania.

Polski rynek TFI podzielony jest na trzy segmenty — duże towarzystwa należące do banków lub firm ubezpieczeniowych, zarządzające aktywami o wartości co najmniej kilkunastu mld zł. Drugą ligę tworzą podmioty o aktywach od kilku do 10 mld zł, wśród których są niezależne podmioty (jak Investors, Skarbiec, Esaliens i Quercus). Trzeci garnitur to niewielkie towarzystwa, tworzone zwykle przez byłych pracowników dużych TFI, którzy poszli „na swoje”.

Pekao TFI oprócz tego, że jest gotowe przejmować, może też samo stać się obiektem przejęcia. Już dwa lata temu, po repolonizacji Banku Pekao i kupnie akcji przez PZU, Tomasz Kulik, dyrektor finansowy ubezpieczyciela, zapowiedział, że docelowo z kilku puzzli w ramach grupy powstanie jeden duży podmiot. Na te puzzle składają się PTE PZU, które przejęło zarządzanie Pekao OFE, a po reformie emerytalnej przekształci się w TFI, TFI PZU (20,3 mld zł aktywów), Pekao TFI (20,1 mld zł) oraz Alior TFI.

255,7

mld zł Takie były aktywa rodzimych TFI na koniec maja, wynika z danych Analiz Online i IZFIA.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane