Pesymizm puka do magazynów

opublikowano: 28-11-2019, 22:00

Problemy z rekrutacją ludzi, wzrostem płac i spowolnienie na rynku globalnym budzą niepokój w branży logistycznej.

Od stycznia 2019 r. powstało w Polsce prawie 2 mln m kw. powierzchni magazynowych. Nadchodzące lata prawdopodobnie nie będą tak spektakularne. W tym roku po raz pierwszy, od kiedy prowadzone jest badanie CBRE i Panattoni Europe „Confidence Index”, spadł wskaźnik poziomu optymizmu w zakresie logistyki i łańcucha dostaw w Polsce. Został on określony na lata 2019-20 na średnim poziomie 49 pkt. Według metodologii badania wynik ponad 50,0 oznacza zmianę na lepsze, a poniżej — na gorsze.

— Problemy z zapełnieniem wakatów wykwalifikowanymi pracownikami oraz rosnąca presja płacowa to dwa największe wyzwania, przed którymi stoi logistyka i cały sektor łańcucha dostaw. To one w największym stopniu wpływają na niepewność i obniżenie nastrojów. Respondenci martwią się także spowolnieniem globalnego wzrostu gospodarczego, w tym w niemieckim sektorze produkcyjnym, który może wpływać na słabsze wyniki na międzynarodowej arenie handlowej — mówi Beata Hryniewska, szefowa działu powierzchni magazynowych i logistyki CBRE.

Podkreśla jednak, że gorsze nastawienie do przyszłości nie wynika na razie z faktycznie gorszych wyników biznesowych firm, lecz z dużego poczucia niepewności w związku z perspektywą różnych zmian i zawirowaniami na rynku międzynarodowym. Ponadto oceniając sytuację w Polsce w odniesieniu do reszty Unii Europejskiej, przedsiębiorcy cały czas są świadomi swoich przewag. Siedem na 10 osób uważa, że koszty działań w ramach łańcucha dostaw w naszym kraju są korzystniejsze niż średnie w Europie.

38 proc. O tyle więcej powierzchni nowych hal powstało od stycznia do września 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu