PFR Ventures: spółka zainwestowała 55 mln EUR w zielone fundusze

  • PAP
opublikowano: 01-02-2023, 12:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Z końcem 2022 r. PFR Ventures zainwestowało 55 mln euro (ok. 250 mln zł) w fundusze, które realizują tzw. zielone strategie. Zakładają one inwestycje w projekty związane z wyzwaniami klimatycznymi i transformacją energetyczną – przekazała firma PFR Ventures w środę.

fot. Wojciech Kryński/Forum

PFR Green Hub to jeden ze strategicznych programów Polskiego Funduszu Rozwoju, którego celem jest wsparcie transformacji energetycznej Polski – poinformowała spółka PFR Ventures. Jak przekazano, PFR Green Hub FoF (FoF - fundusz funduszy, PAP) to element tego programu, który skupia się na inwestycjach w zespoły venture capital (kapitał podwyższonego ryzyka – PAP) i growth equity (kapitał wzrostu – PAP), zainteresowane finansowaniem innowacyjnych projektów ClimateTech. Program jest zarządzany przez PFR Ventures, który dołącza do funduszy jako Limited Partner – wskazano.

Podkreślono, że łączny wkład PFR Ventures we wszystkie fundusze to ok. 250 mln PLN (55 mln EUR).

Z końcem 2022 roku – oznajmiono – PFR Ventures podpisało umowy z Contrarian Ventures, Eurazeo, BeyondNetZero (zarządzanym przez General Atlantic) oraz polskim Montis Capital. Fundusze te realizują tzw. zielone strategie, które zakładają inwestycje w projekty związane z wyzwaniami klimatycznymi i transformacją energetyczną – poinformowano.

"Stworzyliśmy unikalny w skali Unii Europejskiej program, który ma na celu pobudzanie inwestycji w innowacyjne, zielone projekty" – powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. "Chcemy stworzyć środowisko dla przedsiębiorców i inwestorów, które pomoże im w rozwijaniu ich pomysłów" – dodał.

Jak poinformowano, w następstwie pierwszych inwestycji PFR Ventures planuje badanie rynku, na podstawie którego zdecyduje o dalszej alokacji kapitału w realizację strategii ClimateTech i kontynuację programu.

"Zdajemy sobie sprawę, że w obszarze zielonych innowacji w Polsce wciąż mamy dużo pracy, a jedyna spółka z sektora ClimateTech, która wyszła poza etap zalążkowy to Airly. Jego zespół rozwinął się niemal bez udziału polskich funduszy. Dzięki PFR Green Hub FoF nie stracimy kolejnej takiej okazji" – oceniła dyrektorka inwestycyjna PFR Ventures Małgorzata Walczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane