PFR Ventures wchłonął fundusze KFK

Podmioty Krajowego Funduszu Kapitałowego nie są już aktywne inwestycyjnie, ale w ich portfelach pozostały spółki. Teraz wcielono je w nowe struktury.

Przeczytaj tekst i poznaj szczegóły szczegóły przeprowadzonej operacji i dotychczasowe efekty inwestycji KFK.

PFR Ventures wchłonął fundusze KFK

opublikowano: 09-01-2020, 22:00

Podmioty Krajowego Funduszu Kapitałowego nie są już aktywne inwestycyjnie, ale w ich portfelach pozostały spółki. Teraz wcielono je w nowe struktury.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) poinformował, że do struktur PFR Ventures, jednostki dofinansowującej fundusze inwestujące w technologiczne spółki, został włączony Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK). To podmiot, który powstał w celu aktywizacji krajowego sektora venture capital (VC). Był zasilany z budżetów dawnegoProgramu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz ówczesnego Ministerstwa Gospodarki. W latach 2005-19 m.in. za pośrednictwem funduszy GPV I, Venture Capital Satus, META-Ventures, Impera Seed Fund, SpeedUp Innovation i przy zaangażowaniu prywatnych inwestorów wprowadził na rynek VC 742 mln zł. Z tej puli przeprowadzone zostały inwestycje w 212 firmach (głównie w tzw. fazie seed) o łącznej wartości 575 mln zł. PFR Ventures chwali się, że wśród nich są m.in. Audioteka, Booksy, Brand24, Callpage, iTaxi, mFind, Synerise, Tylko, UXPin, ZenCard.

— KFK zainwestował w 17 funduszy, z czego znaczną część tworzyły tzw. first time teams, zespoły dopiero budujące swoje doświadczenie inwestycyjne. To ryzyko, które spółka musiała na siebie wziąć, aby stworzyć podwaliny pod profesjonalny rynek VC w Polsce — zaznacza Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Z KFK powstał także pierwszy fundusz Inovo, który zainwestował w 15 spółek (z czego trzy już upadły, a sześć zostało przejętych w większości z zyskiem dla funduszu). Podmiot zainwestował np. w Booksy, Restaumatic i ECC Games.

— Z naszego punktu widzenia sama zmiana z KFK na PFR nie ma większego znaczenia. Powstanie KFK spowodowało, że możemy dzisiaj mówić o polskim rynku VC. To był początek, dzięki któremu podmioty takie jak my czy Innovation Nest wystartowały kilka lat później z kolejnymi, większymi funduszami — mówi Michał Rokosz, partner Inovo Venture Partners.

PFR Ventures podaje, że fundusze KFK „znajdują się obecnie w fazie wychodzenia z inwestycji”. Tak zwane exity zostały przeprowadzone dla 58 spółek (sześć z nich zadebiutowałona giełdzie). Nie jest tajemnicą, że spora część z tych firm okazała się dla inwestorów nierentowna. Analizując zrealizowane już wyjęcia z inwestycji, szef PFR Ventures wylicza, że „41 proc. przedsiębiorstw nie przyniosło żadnego lub dało niewielki zysk”.

— Mimo to zwrot z inwestycji całej grupy funduszy był blisko półtorakrotny, co pokazuje, że w portfelach znalazły się również firmy dające ponadprzeciętny zwrot — dodaje.

Przykładem jest Frisco, niedawno sprzedane przez grupę MCI, w tym finansowany przez KFK fundusz Helix, Eurocashowi za 130 mln zł.

— Analizując międzynarodowe dane, ponad 60 proc. inwestycji VC przynosi stratę, a ok. 20 proc. spółek pozwala zarobić inwestorom. Do tego dochodzi część spółek, które przynoszą mało znaczący zysk. Dla przykładu: Europejski Fundusz Inwestycyjny w swoich raportach wskazuje, że 58 proc. spółek z portfela jest wartych mniej niż ćwierć zainwestowanego kapitału. Finalną analizę wszystkich spółek z funduszy KFK będziemy w stanie przeprowadzić na przełomie 2023/24 r. — dodaje Maciej Ćwikiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik