Czytasz dzięki

PGG chce utrzymać produkcję, inwestycje i roboty przygotowawcze

  • PAP
opublikowano: 01-07-2020, 11:58

Utrzymanie poziomu produkcji oraz inwestycji i robót przygotowawczych, a także m.in. zachowanie pięciodniowego tygodnia pracy - zakłada tzw. plan operacyjny Polskiej Grupy Górniczej na trzeci kwartał tego roku.

Jak przekazał w środę rzecznik PGG Tomasz Głogowski, plan ten został przedstawiony związkom zawodowym na wtorkowym spotkaniu w siedzibie spółki. We wtorek, bezpośrednio po spotkaniu, władze Grupy sygnalizowały, że nie będzie informacji na ten temat; dzień później zrelacjonowały jednak przedstawione na spotkaniu informacje.

Jak deklarowali związkowcy przed wtorkowym spotkaniem, oczekiwali m.in. przedstawienia planu działania do końca tego roku w perspektywie zapotrzebowania energetyki na węgiel. Potem relacjonowali, że nie ma planu do końca roku, wobec braku potwierdzeń odbiorów zamówionego węgla przez energetykę, co przekłada się na finanse PGG.

Z przesłanej przez Głogowskiego środowej informacji wynika, że plan operacyjny na trzeci kwartał br. zakłada m.in. „utrzymanie pięciodniowego tygodnia pracy we wszystkich kopalniach Grupy oraz utrzymanie poziomu produkcji, robót przygotowawczych i inwestycji pozwalających na bezpieczne funkcjonowanie spółki”.

„Przedstawiono informację o oszczędnościach w spółce oraz aktualny stan zmagań z epidemią koronawirusa” – dodał rzecznik.

„Zarząd (…) poinformował również, że skierował wnioski o wykorzystanie instrumentów dostępnych w ramach tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd. Są to m.in. odroczenie terminu płatności ZUS, PIT, dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Środków Pracowniczych. Ponadto PGG przewiduje skorzystanie z finansowania płynnościowego i preferencyjnego na podstawie wniosków złożonych do Polskiego Funduszu Rozwoju” – napisał Głogowski.

„Szacuje się, że efekt łączny działań oszczędnościowych w PGG oraz wykorzystania instrumentów tarczy antykryzysowej wyniesie około 312 mln zł. Spółka złożyła już wszelkie wymagane wnioski i oczekuje na zasilenie finansowe z programów wsparcia” – zaznaczył rzecznik.

Jak zapewnił, na bieżąco toczą się rozmowy z klientami i kontrahentami PGG; trwa ustalanie harmonogramu odbiorów zakontraktowanego węgla. Zobowiązania wobec pracowników regulowane są bez opóźnień.

„Kryzys gospodarczy na fali pandemii koronawirusa skutkuje zmniejszeniem się zapotrzebowania na energię. Sytuacja jest wybitnie dynamiczna, a spółka reaguje na wszystkie informacje płynące z rynku. Zachowujemy elastyczność, a najważniejszym naszym obecnym celem jest funkcjonowanie do końca tego roku w taki sposób, aby jednocześnie móc przygotować się do zwiększenia aktywności gospodarczej w czasach, gdy skutki pandemii zaczną mijać na rynkach” – powiedział cytowany w środowej informacji prezes PGG Tomasz Rogala.

Ponadto na wtorkowym spotkaniu ze związkami omówiono efekty zapobiegania pandemii. „Epidemia w PGG wygasa, a fala dotychczasowych zagrożeń została opanowana. Według stanu na ostatni dzień czerwca tego roku w Grupie wyzdrowiało już 82 proc. pracowników” – zaznaczył Głogowski.

Wyzdrowieli już m.in. wszyscy pracownicy kopalń Pokój i Wesoła oraz Zakładu Produkcji Ekopaliwa w Woli i spółki zależnej Centrum Logistyki Materiałowej PGG. W części kopalń odsetek ozdrowieńców zbliża się do 100 proc., np. w kopalni Sośnica wynosi 99 proc. w kopalni Murcki-Staszic - 96 proc. i w kopalni Jankowice (jeden z tzw. ruchów kopalni ROW) – też 96 proc.

Rzecznik PGG przypomniał, że kluczowe znaczenie w opanowaniu rozprzestrzeniania się pandemii w kopalniach miały masowe badania przesiewowe – łącznie pobrano w nich 50335 próbek. Aby ograniczyć ryzyko ponownych zakażeń, możliwie skrócono czas wykonywania badań. PGG zdecydowała też o zakupie sprzętu dla katowickiego sanepidu; w pierwszej kolejności ma on pracować na potrzeby pracowników spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane