Czytasz dzięki

Piątek na rynkach finansowych 27 III 2020 (RELACJA)

opublikowano: 27-03-2020, 07:14

Zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzeń na rynkach finansowych. Akcje, obligacje, surowce, waluty i makro.

21:12  Wall Street po trzech dniach spektakularnych zwyżek dopadła zadyszka. A właściwie strach napędzany kolejną falą obaw związanych z epidemią koronawirusa. Więcej... 

20:15  Ponowny wzrost obaw o spadek popytu doprowadził do kolejnej przeceny na rynku ropy naftowej. W piątek sesje na nowojorskiej giełdzie surowcowej „czarne złoto” zakończyło prawie 5 proc. zniżką. Więcej...

19:05  Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała warty ponad 2 bln USD pakiet pomocowy dla gospodarki. (Więcej...). Reakcja Wall Street praktycznie niezauważalna. Indeksy nadal spadają w przedziale od 2,5 do 3 proc.

18:55  Choć w piątek złoto poddało się lekkiej korekcie, tydzień zakończyło 9,5-proc. zyskiem. Więcej...

18:20  Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa powiedziała w piątek, że "jest oczywiste", iż globalna gospodarka wkroczyła w recesję, która będzie głęboka. Szczególnie zagrożone są gospodarki rozwijające się. Więcej...

18:02  Piątek przyniósł spadki na wszystkich ważniejszych giełdach Starego Kontynentu. Tak zamknęły się indeksy na wybranych parkietach (źródło: PAP)

18:00  Bilans epidemii w Polsce cały czas rośnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 51 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem; łącznie jest ich już 1340.

17:55  Większość głównych indeksów warszawskiej giełdy w piątek poszła w dół, za wyjątkiem sWIG80. WIG20 zakończył cały tydzień pod kreską. Spadał WIG-banki, a analitycy przestrzegają przed nadchodzącym pogorszeniem się wyników spółek sektora. Więcej...

17:10  WIG20 kończy sesję pod kreską.

16:57 Nowe rekomendacje od BM mBanku: trzymaj dla PGNiG (cena docelowa 3,24 zł, poprzednio 3,88 zł) oraz akumuluj dla PKN Orlen (58,61 zł).

16:54 ING Bank Śląski wpisał się w oczekiwania KNF i zdecydował o wycofaniu projektu uchwały o wypłacie dywidendy. Cześć zysku, która miała pójść na dywidendę (494 mln zł), zostanie niepodzielona.

16:52 Biomaxima złożyła w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zgłoszenie o rejestrację molekularnego testu do wykrywania SARS-CoV-2 opartego na zalecanej zarówno przez WHO jak przez i amerykańskie Centers for Diesease Control (CDC) metodzie Real Time PCR. Jest to wyrób medyczny do diagnostyki in vitro. 

15:45  Bank Kanady idzie na odsiecz gospodarce. Własnie obniżył referencyjną stopę i zapowiedział skup obligacji. Więcej...

14:55  Wall Street niestety zaczęła dzień od mocnej przeceny. Więcej...

14:43 WIG20 osuwa się w ślad za spadającymi notowaniami za oceanem.

14:42 Ropa mocno tanieje, a cena baryłki WTI zbliża się do 20 USD.

14:40 Takie komunikaty też będą się coraz częściej pojawiać:

LPP informuje, że data publikacji raportu rocznego została zmieniona z 29 kwietnia na 21 maja. 

"Przesunięcie terminu publikacji związane jest z obecną sytuacją tj. rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 i skupieniem się Spółki na zarządzaniu kryzysowym."

14:34 Na otwarciu sesji w USA:

Nasdaq -2,98%

S&P500 -3,34%

Dow Jones -3,76%

14:32 Tymczasem w Chinach podjęto decyzję o ponowym zamknięciu kin i teatrów. Oficjalnego powodu nie podano, ale spekuluje sie, że władze obawiają się drugiej fali zakażeń koronawirusem. Z Europy i USA na razie nie dochodzą żadne optymistyczne informacje z frontu walki z Covid-19. Będzie to zapewne ciążyć na rynkach finansowych.

14:27 Na GPW nastroje mieszane - WIG20 lekko spada, neiznacznie rosną natomiast mWIG40 i sWIG80

14:26 Wydaje się, że pandemia koronawirusa wciąż nie znalazła się w Europie pod kontrolą, a szanse na to, że do lata epidemia się skończy, są niewielkie, ocenił szef zespołu ekspertów ds. Covid-19 w Szanghaju Zhang Wenhong, cytowany w piątek przez chiński portal Caixin.

Więcej...

13:38 Wiele mówiąca okładka "NY Timesa".

12:35 Bundesrat, wyższa izba niemieckiego parlamentu, przyjął w piątek rządowy pakiet pomocowy o wartości 750 mld euro. Więcej...

12:19 Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, jest zakażony koronawirusem. Jak dodano, ma umiarkowane objawy choroby i podda się samoizolacji. Będzie nadal kierował pracami rządu poprzedz wideokonferencje.

11:06 Po największym w historii trzydniowym wzroście, na europejskich rynkach akcji przejęła inicjatywę podaż. Sprzyja jej spadek kontraktów na indeksy rynków akcji w USA.

Więcej...

11:01 W ciągu doby wykonano ponad 4,5 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia. Dziś rano poinformowano o 23 nowych przypadkach zakażeń (bilans: 1244).

10:54 Czy nie za wcześnie rynek wycenia powrót do normalności? - zastanawia się Rafał Sadoch z biura maklerskiego mBanku.

10:53 Zakończenie prac nad nową strategią PGE nastąpi w ciągu kilku miesięcy, uwzględni ona wyzwania związane ze zjawiskami spowolnienia gospodarczego w związku z walką z pandemią, poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Więcej...

10:35 Kirył Dmitriew, szef funduszu inwestycyjnego Rosji powiedział, że nowa umowa w ramach OPEC+ jest możliwa jeśli przyłączą się do niej nowe kraje-producenci ropy, informuje Reuters. Więcej...

10:11 Reakcja rynku akcji w czwartek po szokująco złych danych o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA sugeruje, że albo dane są bez znaczenia (gdyż należało się spodziewać gwałtownego skoku bezrobotnych po nagłym zatrzymaniu gospodarki), albo będą zachętą dla rządu i Fed, by zrobić więcej. Więcej...

9:50 PKN Orlen wydłużył zapisy na akcje Energi. Więcej...

9:49 Zarząd Alior Banku poinformował, że obniżka stóp procentowych dokonana przez RPP, odejmie od wyniku 27-35 mln zł kwartalnie. Więcej...

9:48 Larry Fink, szef BlackRock poinformował klientów swojej firmy, że to dobry moment na kupowanie akcji dla inwestorów długoterminowych. Więcej...

9:16 WIG20 na otwarciu sesji lekko wzrósł na otwarciu sesji, ale w pierwszych minutach nie obrał jednoznacznego kierunku.

9:16 Notowania złota zmierzają do zakończenia tygodnia największym wzrostem kursu od 2008 roku. 

Więcej...

9:03 Wiodący akcjonariusze spółki North Coast ogłosili wezwanie na 834 tys. akcji spółki, stanowiące 26,07 proc. kapitału. Proponowana cena to 14,92 zł. Więcej...

8:28 Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego złotego po wczorajszym lekkim umocnieniu m.in. wobec EUR czy USD - pisze Konrad Ryczko z DM BOŚ w porannym komentarzu.

8:27 Analitycy BNP Paribas: Pomimo silnych wzrostów podczas sesji w Azji, notowania kontraktów terminowych na S&P 500 oraz DAX30 wskazują na niespełna 1% przecenę. W dniu dzisiejszym brakuje ważnych odczytów w kalendarzu makroekonomicznym więc sesja powinna przebiegać pod względem pozycjonowania się na weekend, co może sprzyjać zamykaniu długich pozycji przez inwestorów, po ostatnich zwyżkach.

7:58 Epidemia koronawirusa spowodowała, że w styczniu-lutym zyski chińskich firm przemysłowych spadły o 38,3 proc. w ujęciu rocznym, poinformował w piątek urząd statystyczny. Więcej...

7:47 Najważniejsze informacje dnia w pigułce.

7:35 Negatywny wpływ pandemii koronawirusa na gospodarkę sprawia, że wiele spółek chce zrezygnować z dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Niemal pewne jest, że banki i ubezpieczyciele poddadzą dywidendy kwarantannie. 

Więcej...

7:34 Specjaliści instytucji finansowych wskazują na coraz więcej sygnałów przemawiających za odbiciem na europejskich rynkach akcji.

Więcej...

7:18 Na budowach praca wre. Nawet pandemii nie udało się zatrzymać sektora budowlanego — czołowi deweloperzy mieszkaniowi zapewniają, że ich projekty nie mają przestojów.

Więcej...

7:15 Po wzrostach na Wall Street rynki akcji w Azji także idą w górę, ale optymizm nie jest tak duży jak za oceanem.

Więcej...

7:10 Dow Jones rósł na zamknięciu o 6,4 proc. Wartość indeksu blue chipów wrosła przez trzy sesje o 21 proc., najwięcej od 1931 roku. Taka zwyżka oznacza rynek byka. S&P500 zyskał 6,2 proc. w czwartek, a przez trzy sesje 17,5 proc., co nie zdarzyło się od 1933 roku. Nasdaq kończył sesję zwyżką o 5,6 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane