Czytasz dzięki

MFW: globalna gospodarka wkroczyła w recesję, która będzie głęboka

  • PAP
opublikowano: 27-03-2020, 17:39

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa powiedziała w piątek, że "jest oczywiste", iż globalna gospodarka wkroczyła w recesję, która będzie głęboka. Szczególnie zagrożone są gospodarki rozwijające się.

Georgiewa podkreśliła, że rynki wschodzące są szczególnie narażone, ponieważ ich rezerwy oraz możliwości finansowania się na rynku wewnętrznym nie są wystarczające, aby poradzić sobie z kryzysem, który już teraz prowadzi do spadku popytu na ich dobra eksportowe.

Kristalina Georgiewa
Zobacz więcej

Kristalina Georgiewa fot. Bloomberg

Oceniła, że w "ostrożnej ocenie" kraje te będą potrzebowały pomocy wartej co najmniej 2,5 bln dolarów. Dodała, że chce, aby państwa, którym grożą problemy gospodarcze miały dostęp do awaryjnego finansowania tak szybko, jak to możliwe.

Georgiewa zwróciła uwagę, że "wyjątkowo wiele krajów" już teraz potrzebuje finansowej pomocy MFW. "Znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji, w której globalna pandemia przyniosła kryzys ekonomiczny i finansowy. Ze względu na nagłe zatrzymanie (aktywności) gospodarki, roczna globalna produkcja skurczy się w 2020 roku" - dodała.

Na początku marca MFW ocenił, że pandemia spowoduje, iż globalny wzrost gospodarczy będzie w bieżącym roku niższy od odnotowanych w 2019 roku 2,9 proc.

Jeszcze w styczniu MFW przewidywał, że dzięki częściowemu załagodzeniu sporu handlowego USA z Chinami tegoroczny globalny wzrost wyniesie 3,3 proc. 

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane