Czytasz dzięki

Rosja wzywa do nowego porozumienia w ramach poszerzonego OPEC+

opublikowano: 27-03-2020, 10:28

Kiryłł Dmitriew, szef funduszu inwestycyjnego Rosji powiedział, że nowa umowa w ramach OPEC+ jest możliwa jeśli przyłączą się do niej nowe kraje-producenci ropy, informuje Reuters.

Rozpad na początku marca OPEC+, czyli sojuszu OPEC z Rosją,  którego celem była stabilizacja spadającej ceny ropy, skłonił Arabię Saudyjską do zapowiedzi znaczącego zwiększenia wydobycia od kwietnia surowca przy jednoczesnym zmniejszeniu jego ceny. Skutkiem był krach ceny ropy.

Kiryłł Dmitriew
Zobacz więcej

Kiryłł Dmitriew fot. Bloomberg

- Wspólne działanie krajów jest potrzebne, aby odbudować globalną gospodarkę. Wspólne działanie jest także możliwe w ramach porozumienia OPEC+ - powiedział Reutersowi Dmitriew.

Agencja przypomina, że był on wraz z ministrem energii Aleksandrem Nowakiem głównym negocjatorem porozumienia z OPEC w sprawie zmniejszenia wydobycia, które obowiązuje do końca marca.

- Jesteśmy w kontakcie z Arabią Saudyjską i kilkoma innymi krajami. Bazując na tych kontaktach widzimy, że jeśli liczba członków OPEC+ wzrośnie po tym jak dołączą inne kraje, jest możliwość wspólnego porozumienia w sprawie zrównoważenia rynku ropy – powiedział Dmitriew.

Nie ujawnił, które kraje mogłyby dołączyć do OPEC+.

W piątek cena ropy Brent spada o 0,95 rpoc. do 26,09 USD. Kurs ropy WTI rośnie o 1,0 proc. do 22,84 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane