PKB Szwecji wzrósł mocniej od prognoz

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 30-07-2018, 11:06

Wzrost gospodarczy Szwecji nieoczekiwanie przyspieszył w drugim kwartale 2018 r. Zawdzięcza to w dużej mierze wzrostowi eksportu i wydatków konsumpcyjnych. Wspiera to plany banku centralnego, odnośnie rozpoczęcia procesu zacieśniania polityki monetarnej w dalszej części bieżącego roku.

Produkt krajowy brutto wzrósł w okresie trzech miesięcy do czerwca włącznie o 1,0 proc. przyśpieszając ze zrewidowanego poziomu 0,8 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku i pokonując 0,5 proc. prognozę analityków. W porównaniu z poprzednim rokiem PKB wzrósł o 3,3 proc. 

Port w Sztokholmie (Szwecja)
Zobacz więcej

Port w Sztokholmie (Szwecja) fot. Bloomberg

Publikacja danych umocniła szwedzką koronę o 0,6 proc. do 10,24 za euro około godziny 10:30.

Największa skandynawska gospodarka znajduje się w środku najdłuższej ekspansji od co najmniej początku lat osiemdziesiątych po 20 kolejnych kwartałach wzrostu. Boom ten jest częściowo napędzany rekordową falą imigracji od 2015 r. i doprowadził do rekordowego poziomu zatrudnienia oraz spadku długu publicznego do najniższego poziomu od 1977 r.

Wydatki konsumpcyjne wykazały się odpornością po tym, jak optymizm spadł po ostrych przecenach na rynku mieszkaniowym pod koniec zeszłego roku. Stopy procentowe znajdują się na najniższym poziomie, ale bank centralny ogłosił, że zacznie je podnosić z rekordowo niskiego poziomu minus 0,5 proc. pod koniec roku po uwolnieniu rekordowego impulsu w ciągu ostatnich czterech lat w celu ustabilizowania inflacji.

Według szacunków wydatki konsumpcyjne wzrosły o 0,9 proc. w minionym kwartale, podczas gdy inwestycje spadły o 0,2 proc. Eksport zwiększył się natomiast o 0,5 proc., a import o 0,1 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKB Szwecji wzrósł mocniej od prognoz