PKB Wielkiej Brytanii spadł mniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-03-2021, 08:59

Początek bieżącego roku dla brytyjskiej gospodarki okazał się nie aż tak czarny, jak zapowiadały prognozy części ekonomistów. PKB co prawda spadł, ale mniej niż zakładano, informuje Reuters.

Alex Lentati / Zuma Press / Forum

Według opublikowanych w piątek danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS), gospodarka na Wyspach Brytyjskich skurczyła się w styczniu 2021 r. o 2,9 proc. względem grudnia. Tymczasem mediana prognoz wskazywała na spadek PKB aż o 4,9 proc.

Mimo jednak dosyć optymistycznego odczytu za styczeń, nadal oczekuje się, że prawdopodobnie w całym pierwszym kwartale dojdzie do około 4 proc. tąpnięcia. Wszystko przez wprowadzenie lockdownu i nowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa oraz problemów wywołanych nowymi zasadami po sfinalizowaniu brexitu.

Eksperci podkreślają, że o ile mocne uderzenie odnotowała m.in. produkcja (-4,9 proc. r/r) w tym samochodów oraz sektor usług, o tyle spadek ograniczany i równoważony był wzrostem usług zdrowotnych.

ONS podał również, że w ciągu trzech miesięcy do stycznia gospodarka skurczyła się o 1,7 proc. przy prognozie -2,5 proc. zaś w samym styczniu PKB kraju był mniejszy niż w analogicznym okresie 2020 r. o 9,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane