PKW ma kłopoty z systemem IT

Artur Szymański
29-10-2002, 00:00

Z powodu awarii systemu komputerowego Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) ma kłopoty z policzeniem głosów w wyborach samorządowych. Serwer obsługujący system nie wytrzymał przeciążenia i działa zbyt wolno.

Jak wyjaśnił Stanisław Zabłocki z PKW, po podłączeniu dwóch programów: centralnego i terytorialnego do jednego systemu przesyłania danych nastąpił tzw. efekt skali. Przy dużej liczbie połączeń z systemem część użytkowników jest z niego wyrzucana. Dlatego wczoraj z systemu odłączono czasowo mniejsze ośrodki, żeby zebrać głosy z większych miast.

Ma to umożliwić zgromadzenie przez PKW wyników wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów.

System obsługuje firma Prokom. Beata Stelmach, członek zarządu Prokomu, powiedziała jednak, że winnym problemów z transmisją danych jest inny wykonawca, zatrudniony przez PKW.

— Prokom nie jest odpowiedzialny za cały system. Spowolnienie nastąpiło w części transmisyjnej, przygotowanej przez innego wykonawcę — powiedziała Beata Stelmach.

Oprócz kłopotów z serwerem PKW ma jeszcze problemy spowodowane pogodą w niektórych regionach kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKW ma kłopoty z systemem IT