PKW podtrzymała swoją decyzję dotyczącą odrzucenia sprawozdań PiS i SLD

PAP
23-08-2007, 18:04

PKW podtrzymała swoje stanowisko o odrzuceniu sprawozdań finansowych PiS i SLD za 2006 rok - poinformował w czwartek dziennikarzy przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz.

W piątek PKW swoje stanowisko przekaże do Sądu Najwyższego, skąd Komisja otrzymała w połowie sierpnia odpisy skarg na jej decyzję, złożone do SN przez Prawo i Sprawiedliwość i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Rymarz podkreślił, że PKW podtrzymuje dotychczasową argumentację dotyczącą odrzucenia sprawozdań. Nie chciał jednak podać szczegółów.

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS z powodu przyjęcia przez partię środków finansowych pochodzących od cudzoziemców oraz od osób prawnych.

Z kolei sprawozdanie finansowe SLD zostało zakwestionowane z powodu - jak podała PKW - gromadzenia przez tę partię środków poza rachunkiem bankowym oraz przekroczenia 30-dniowego terminu na zwrócenie darczyńcom wpłat dokonanych z naruszeniem prawa.

Według Państwowej Komisji Wyborczej, ustawa o partiach politycznych bezwzględnie nakazuje odrzucenie sprawozdania finansowego partii w przypadku stwierdzenia naruszeń niektórych jej przepisów.

Zgodnie z ordynacją wyborczą do Sejmu i Senatu, Sąd Najwyższy rozpatruje skargę partii na decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego i wydaje w tej sprawie orzeczenie w terminie 60 dni od dnia jej doręczenia.

Jeżeli SN uzna, że skarga partii jest zasadna, to PKW niezwłocznie wydaje postanowienie o przyjęciu sprawozdania finansowego.

Jeśli natomiast SN do skargi się nie przychyli, to partia, której sprawozdanie zostało zakwestionowane przez PKW, traci prawo do subwencji budżetowej do końca kadencji parlamentarnej. Orzeczenie SN jest ostateczne.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PKW podtrzymała swoją decyzję dotyczącą odrzucenia sprawozdań PiS i SLD