Play zainwestował w giełdowe światłowody

opublikowano: 01-02-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Operator telekomunikacyjny, który w ubiegłym roku wchłonął UPC, dokupił mocną na Podbeskidziu spółkę światłowodową SferaNet.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaka jest skala biznesu, który przejmuje Play
  • jak dużą sieć światłowodową SferaNet zbudował za pieniądze unijne
  • jak na informację o inwestycji Playa zarejagował kurs akcji spółki z NewConnect

Nieco ponad dwa lata temu Play został ściągnięty z warszawskiej giełdy, a teraz sam robi na niej zakupy. We wtorek wieczorem ujawniono, że kontrolowany przez francuską grupę Iliad telekom porozumiał się z głównymi akcjonariuszami notowanej na NewConnect spółki SferaNet. Na mocy umowy za nieujawnioną na tym etapie kwotę kupi ponad 83,5 proc. jej akcji.

Już wcześniej poprzez spółkę celową Play miał prawie 3 proc. akcji SferaNetu. W rezultacie teraz w jego rękach jest 86,5-procentowy pakiet o rynkowej wartości 22 mln zł.

Kurs SferaNetu skoczył o ponad 40 proc. przy małych obrotach jeszcze w końcu wtorkowej sesji, a więc przed ogłoszeniem transakcji. W związku z tym, że spółka jest notowana na NewConnect, a nie na rynku głównym GPW, Play mimo przejęcia nad nią kontroli nie ma obowiązku ogłaszania wezwania.

— Jako kluczowy inwestor w branży telekomunikacyjnej Grupa Play intensywnie rozwija sieć mobilną i światłowodową, jest także otwarta na współpracę z innymi operatorami. Inwestycja w SferaNet wpisuje się w naszą strategię, której celem jest zapewnienie klientom w Polsce jak najszerszego dostępu do najwyższej jakości usług mobilnych, najszybszego internetu światłowodowego i telewizji cyfrowej oraz wolności wyboru — mówi Jean Marc Harion, prezes Playa, cytowany w komunikacie spółki.

Zgodnie z raportem giełdowym mniejszej spółki negocjacje między ogólnopolskim telekomem a głównymi akcjonariuszami operatora z Bielska-Białej formalnie ruszyły w połowie listopada, a Play przeprowadził due diligence. Publiczne przekazanie tej informacji zostało zgodnie z przepisami opóźnione „ze względu na spełnienie przesłanek uzasadniających takie opóźnienie, w tym ze względu na możliwy, negatywny wpływ publikacji opóźnianej informacji na przebieg i wynik rozmów (lub nawet ich zakończenie)”.

Po trzech kwartałach ubiegłego roku (ostatnie dostępne dane) spółka SferaNet miała 9,4 mln zł przychodów i 0,175 mln zł czystego zysku. Głównym jej aktywem jest sieć światłowodowa zbudowana przy znacznym wsparciu publicznym z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Na początku ubiegłego roku zakończyła budowę ponad 1,3 tys. km sieci w powiatach bielskim i cieszyńskim, docierającej do 27 tys. punktów adresowych na obszarze tzw. białych plam, czyli tam, gdzie wcześniej nie było podobnej infrastruktury. Na jej budowę z pieniędzy publicznych poszło 33,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane