Plenti przekonał inwestorów do wynajmu elektroniki

opublikowano: 08-02-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka zamknęła kolejną rundę. W dobre perspektywy jej rozwoju uwierzył m.in. fundusz 4growth VC założony przez byłych menedżerów Alior Banku.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kto ze znanych inwestorów i funduszy, poza 4growth VC, wspiera rozwój spółki
  • jak działa biznesowy model wynajmu sprzętu elektronicznego
  • jakie wyniki osiąga startup

Circular economy, czyli gospodarka w obiegu zamkniętym, coraz bardziej zyskuje na popularności. Usługi w takim modelu zaczęły przyciągać klientów, a co za tym idzie — także inwestorów. Widać to na przykładzie Plenti. Spółka, która w obieg zamknięty wpuszcza sprzęt elektroniczny, pozyskała 23,5 mln zł (5 mln EUR) od funduszu 4growth VC (lider rundy) oraz Montis Capital i NCBR Investment Fund (NIF). W rundzie przeprowadzonej na poziomie late seed uaktywnili się ponadto aniołowie biznesu, m.in. Piotr Biało (współzałożyciel DocPlannera) i Kuba Filipowski (współzałożyciel Netguru), a także dotychczasowi inwestorzy i wspierający Plenti już od rundy pre-seed: AIP Seed, twórcy grupy Blix oraz założyciele Allegro. W sumie w swojej historii Plenti od inwestorów uzyskało ponad 30 mln zł.

Czas na przyspieszenie:
Czas na przyspieszenie:
Założyciele Plenti: Karol Klimas, Wojciech Rokosz, Wojciech Wójtowicz z inwestorską pomocą chcą wprowadzić biznes na wyższy poziom. Deklarują gotowość do skalowania.
PATRYCJA WIECZOREK

Wynajem subskrypcyjny

Plenti to start-up założony w 2018 r. przez Wojciecha Rokosza (prezes), Karola Klimasa i Wojciecha Wójtowicza. Na rynek wprowadzili ofertę subskrypcyjnego wynajmu urządzeń elektronicznych. Wyjaśniają, że „po okresie wynajmu sprzęt wraca do Plenti i trafia dalej do obiegu, dzięki czemu nie zalega niewykorzystany w biurach i mieszkaniach ani nie trafia na wysypisko śmieci”. W przypadku Plenti klienci najczęściej wypożyczają konsole i gogle VR (około 30 proc. udziału w strukturze wynajmu). W grę wchodzi także wynajem m.in. telefonów, laptopów, dronów, oczyszczaczy powietrza czy ekspresów do kawy.

Spółka współpracuje z dostawcami sprzętu, ale w ramach swojego programu PlentiPartners umożliwia także jednoosobowym działalnościom gospodarczym, małym i średnim przedsiębiorstwom zarabianie na wynajmie sprzętu innym. „Partnerzy kupują elektronikę użytkową, którą następnie dzierżawią Plenti i otrzymują regularne, stałe wynagrodzenie — niezależnie od tego, czy ich urządzenia zostały w danym okresie wypożyczone. Sprzęt jest ubezpieczony i serwisowany przez Plenti, a na koniec spółka go wykupuje” — można przeczytać w komunikacie.

— W ostatnich latach umocniliśmy firmę na rynku, znacząco zwiększyliśmy liczbę sprzętu, jakim dysponujemy, i poziom przychodów z wynajmu. Na początku sporym wyzwaniem było ustabilizowanie biznesu od strony podażowej. Zoptymalizowaliśmy biznes m.in. przez wydłużenie okresów wynajmu urządzeń i zwiększenie średniej wartości zamówienia. Wyniki udowadniają, że jest popyt na tego typu usługi. Teraz jesteśmy gotowi i chcemy przystąpić do skalowania biznesu — mówi Wojciech Rokosz, prezes i współzałożyciel Plenti.

— Plenti redefiniuje wzory konsumpcji i pozwala odejść od tradycyjnego modelu „kupić, użyć, wyrzucić”, a dzięki temu walczy z elektrośmieciami. Naszym celem jest inwestowanie w najlepsze spółki, które wspierają zrównoważony rozwój, co obejmuje odpowiedzialną konsumpcję i zarządzanie odpadami — mówi Łukasz Dziekoński, partner zarządzający Montis Capital.

Inwestorska aktywność 4growth VC

4growth VC powstał w lipcu 2021 r. z inicjatywy menedżerów: Krzysztofa Bachty, Tomasza Biłousa i Marcina Jaszczuka, którzy wcześniej zasiadali w zarządzie Alior Banku.

Fundusz inwestuje w fintechy, insurtechy oraz technologiczne projekty z innych branż. Wyszukuje spółki na terenie Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jego przedstawiciele deklarują, że fundusz rozmawia ze start-upami, które posiadają gotowy produkt lub usługę i osiągają już przychody z ich sprzedaży lub są tuż przed tym momentem.

Kapitał zgromadzony w 4growth VC pochodzi od prywatnych inwestorów. Dodatkowo od końca 2021 r. fundusz współpracuje z NCBR Investment Fund (NIF ASI) — publiczny podmiot koinwestuje w wybranych transakcjach i zwiększa kwotę inwestycji oferowanych przez 4growth VC.

Dotychczas 4growth VC zainwestował blisko 30 mln zł. W portfelu inwestycyjnym posiada: Cashy (fintech z platformą dla dużych firm obsługująca płatności faktur, tzw. early payment discount platform), Laven (insurtech oferujący ubezpieczenia zdrowotne finansujące nowoczesne terapie medyczne), Saventic (medtech tworzący algorytmy sztucznej inteligencji wspierające wykrywanie chorób rzadkich), Talkie.ai (start-up automatyzujący obsługę klienta z wykorzystaniem sztucznej inteligencji). Ostatnią inwestycją jest właśnie Plenti, start-up działający w modelu circular economy.

4growth VC dotychczas koinwestował z takimi funduszami, jak: Innoventure, Satus Starter, FundingBox, Movens VC, Montis Capital, AIP Seed, VFE, Gateway Ventures.

Testowanie rynku

Kapitał inwestorów pozwoli firmie na rozbudowę zespołu, rozwój oferty PlentiPartners, ma ponadto umożliwić przygotowanie spółki do ekspansji na rynkach zagranicznych. Obecnie Plenti ma na pokładzie ponad 40 osób, a poszukuje m.in. programistów i analityków danych.

— Firma wykazuje regularny, dynamiczny wzrost. To zasługa dobrze dobranej do rynku oferty, ale także kompetencji i umiejętności biznesowych zespołu. Potrafi optymalizować procesy, wykazuje indywidualne podejście do klientów, skutecznie mierzy się z wyzwaniami i problemami. To jeszcze startupowy zespół, ale ma dojrzałe podejście do biznesu. Spółkę od początku wspiera grono ciekawych inwestorów, posiadających duże doświadczenie w biznesie i inwestycjach venture capital. Z punktu widzenia 4growth VC to istotny czynnik, który stabilizuje spółkę i tworzy dobre perspektywy dla jej rozwoju. Liczymy, że spółka osiągnie break even point w ramach obecnego finansowania. Runda zapewnia firmie finansowanie wystarczające na dość długi czas i daje możliwości testowania m.in. nowych kategorii produktowych w ofercie — mówi Krzysztof Bachta.

Z danych KRS wynika, że przychody netto ze sprzedaży w 2020 r. wniosły 312 tys. zł, rok później sięgnęły już 1,12 mln zł. Ubiegły rok Plenti zakończyło stratą netto w wysokości 3,76 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane