PMI dla japońskich usług rośnie, ale pandemia ogranicza mocniejsze wybicie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-05-2021, 06:50

Pandemia nie przestaje szkodzić japońskiej gospodarce. Konieczność wprowadzenia nowego stanu wyjątkowego przez władze, ograniczyła aktywność tamtejszego sektora usługowego, choć tempo zniżki wyraźnie spowolniło, informuje Reuters.

Kyodo/MAXPPP / MAXPPP / Forum

Wskaźnik PMI dla sektora usług opracowywany przez Jibun Bank w finalnym odczycie wzrósł co prawda w kwietniu 2021 r. do 49,5 pkt z 48,3 pkt w marcu, jednak nadal pozostawał poniżej progu 50 pkt oddzielającego rozwój od kurczenia się danego segmentu gospodarki. Warto podkreślić, że aktywność spadała najwolniej od 15 miesięcy, co jest pewnym optymistycznym sygnałem.

Z badania wynika, że firmy stoją w obliczu niepewności w najbliższej przyszłości. Podjęte nadzwyczajne kroki w celu powstrzymania pandemii ograniczają popyt. Również w przypadku popyty zagranicznego, co negatywnie przekłada się na branż eksportową.

Długoterminowe perspektywy, w tym związane z Igrzyskami Olimpijskimi pozostały nadal pozytywne.Oczekuje się, że olimpiada i program szczepień pobudzą szeroko zakrojone ożywienie gospodarcze.

Firmy odnotowały również największy wzrost poziomu zatrudnienia od prawie dwóch lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane