Po porozumieniu ws. zamrożenia poziomu produkcji małe szanse na odbicie cen ropy

Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 18-02-2016, 10:14

Wtorkowe porozumienie niektórych ważnych producentów ropy naftowej w sprawie zamrożenia produkcji było dla inwestorów rozczarowaniem, bowiem spodziewano się, że kraje te zdecydują się chociażby na symboliczne cięcie wydobycia w celu poradzenia sobie z globalną nadwyżką ropy naftowej. Ponadto, inwestorzy wątpią, czy w ogóle to porozumienie zmieni cokolwiek na rynku tego surowca, ponieważ dołączyło do niego zaledwie kilka krajów.

Po tym, jak na zamrożenie produkcji zgodziły się Arabia Saudyjska, Rosja, Wenezuela, Katar i Irak, uwaga globalnych inwestorów skupiła się na Iranie. Kraj ten dopiero niedawno uwolnił się od jarzma zachodnich sankcji, które ograniczały jego możliwości wydobycia i eksportu ropy naftowej – i od razu zaznaczał, że jest sceptyczny wobec wizji dołączenia do porozumienia i zobowiązania się do zamrożenia swojego poziomu produkcji. I faktycznie, środowe rozmowy Iranu i sygnatariuszy porozumienia zakończyły się fiaskiem. Przedstawiciel Iranu, Mehdi Asali, powiedział, że wymaganie od Iranu utrzymania niskiego poziomu produkcji jest nielogiczne w sytuacji, gdy w poprzednich miesiącach inne kraje podnosiły swoje wydobycie, przyczyniając się do nadpodaży ropy na świecie. Tymczasem Iran jasno dał do zrozumienia, że chce wykorzystać swój powrót na rynek ropy naftowej i zwiększyć produkcję oraz eksport, odzyskując przynajmniej częściowo swój udział w rynku.

Niechęć Iranu do dołączenia do porozumienia sprawia, że wciąż bazowym scenariuszem na bieżący rok jest utrzymanie się nadwyżki na globalnym rynku ropy naftowej. W rezultacie, decyzja o zamrożeniu produkcji staje się na rynku ropy naftowej relatywnie mało istotna dla kształtowania się cen tego surowca. Wprawdzie wczoraj notowania ropy naftowej wzrosły, ale w dużej mierze był to efekt niespodziewanej zniżki zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Według danych Departamentu Energii USA, w minionym tygodniu spadły one o 3,3 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich wzrostu o niemal 4 mln baryłek.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Polecane