Po wakacjach nowa tura składania wniosków o wsparcie inwestycji w ochronie środowiska

Polska Agencja Prasowa SA
25-05-2006, 14:28

Termin II naboru wniosków o wsparcie inwestycji związanych z ochroną środowiska z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Mechanizmu Norweskiego (MF EOG i NMF) zostanie ogłoszony w III kwartale br. - prawdopodobnie po wakacjach.

Termin II naboru wniosków o wsparcie inwestycji związanych z ochroną środowiska z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Mechanizmu Norweskiego (MF EOG i NMF) zostanie ogłoszony w III kwartale br. - prawdopodobnie po wakacjach.

Jak wynika z informacji przedstawionych na stronach internetowych ministerstwa środowiska, obecnie poddawane są ocenie formalnej wnioski złożone w I turze.

Nabór wniosków zakończył się 30 listopada 2005 r. Zarejestrowano 692 wnioski. Każdy z nich przechodzi ocenę formalną, a tylko ocenione pozytywnie poddawane są ocenie merytorycznej.

Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to 25 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia, Lichtenstein i Islandia. Polska stała się członkiem EOG na mocy umowy o rozszerzeniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego, podpisanej 14 października 2003 r.

Jednym z elementów podpisanej umowy było przyznanie Polsce środków finansowych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Łącznie Polska otrzymała 533,51 mln euro na lata 2004-2009. Darczyńcami pomocy są 3 kraje: Norwegia, Lichtenstein i Islandia.

Poza projektami w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego można ubiegać się m.in. o wsparcie przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska, rozwoju zasobów ludzkich, opieki zdrowotnej i nad dzieckiem, badań naukowych oraz promowania zrównoważonego rozwoju.

O pieniądze mogą starać się instytucje sektora publicznego i prywatnego, od samorządów i administracji, poprzez instytucje naukowo-badawcze, organizacje pozarządowe, po prywatne firmy i podmioty partnerstwa publiczno-prywatnego. Zwyciężą najlepsze projekty.

Dla projektów współfinansowanych z budżetu centralnego lub budżetów samorządów maksymalne dofinansowanie może wynieść 85 proc., dla projektów realizowanych we współpracy z podmiotami prywatnymi - 60 proc.

Generalną zasadą jest refundowanie już poniesionych kosztów, ale można też ubiegać się o zaliczki lub dodatkowe pieniądze na pomoc techniczną.

Podstawowym celem pomocy finansowej jest zmniejszenie różnic społecznych i ekonomicznych w obrębie EOG. Wśród priorytetów Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest m.in. ochrona środowiska, m.in. redukcja zanieczyszczeń i promowanie odnawialnych źródeł energii; promowanie zrównoważonego rozwoju poprzez lepsze wykorzystanie i zarządzanie zasobami i ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego, w tym transport publiczny i odnowa miast.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Po wakacjach nowa tura składania wniosków o wsparcie inwestycji w ochronie środowiska