Podaż dziesiątkuje rynek

Włodzimierz Uniszewski
01-07-2008, 15:18

Wraz z zakończeniem kwartału skończyła się też determinacja do utrzymywania indeksu WIG20 na poziomie 2600 pkt. Mimo dość umiarkowanych obrotów, podaż bez problemu zdominowała dzisiaj rynek i  systematycznie powiększała zdobycz punktową.

Większa część spadku została zrealizowana już przed południem, gdy ostro w dół ruszyły zagraniczne indeksy, a ropa ustanowiła dzienne maksimum. Za spadkami stoją dobrze znane lęki przed dalszym wzrostem notowań czarnego złota oraz pogorszeniem sytuacji w sektorze finansowym. Ciągle powracająca plotka o przygotowywanym przez Izrael ataku na irańskie instalacje nuklearne ponownie szarpnęła dzisiaj rynkiem ropy, a nastrojów nie poprawił raport Międzynarodowej Agencji Energii, według którego popyt na paliwa zmaleje, ale równocześnie mogą pojawić się liczne wąskie gardła podażowe. Z kolei aż o 11 proc. spadły notowania banku Lehman Brothers. Stało się tak wskutek pogłoski, że bank zostanie sprzedany tanio ze względu na nie najlepszą jakość portfela i słabe wyniki.

Po przejściu najintensywniejszej fali spadkowej przyszło uspokojenie. Rynki weszły w popołudniową konsolidację, czekając na otwarcie notowań za Atlantykiem, gdzie obecnie kontrakty sugerują spadek indeksu DJIA o 80-90 pkt. Dopiero pół godziny po rozpoczęciu handlu napłyną dane dot. poziomu wskaźnika ISM dla przemysłu. Spodziewany jest spadek do 48,6 proc. (z 49,6 proc.). Z kolei wydatki na konstrukcje budowlane mają spaść w skali miesiąca o 0,6 proc.

Niemal 80 proc. GPW traci na wartości, co oddaje fatalny stan rynku. WIG20 tradycyjnie trzyma się najmocniej, ale i on traci blisko 2 proc. Cały czas samotnym liderem jest TPSA, która stanowi dzisiaj wyjątkowo bezpieczną przystań. Nieźle wygląda też minimalnie zniżkujący KGHM. Natomiast bardzo złe wrażenie wywiera ponad 3-proc. strata PKN i ponad 2-proc. przecena PKO BP. Tonie Bioton, tracąc ponad 7 proc. Cierpią także - choć ze specyficznego powodu - spółki Leszka Czarneckiego, po artykule na potralu "RP" o jego domniemanej współpracy z SB. Getin traci ponad 7 proc., czyli niemal tyle samo, ile LC Corp. i Noble Bank. Segment mniejszych spółek po raz kolejny jest dziesiątkowany, a mWig i sWig tracą odpowiednio 2,4 i 2,8 proc. Obroty zbliżają się powoli do poziomu 800 mln zł.

Trwająca od pewnego czasu stabilizacja notowań ropy zatrzymała spadki. Jeśli po otwarciu w USA nie nastąpi pogłębienie początkowej przeceny, dotychczasowe minimum na Wig20 wynoszące 2539 pkt. będzie może ostateczne. O wyniku przesądzą jednak dopiero dane z godz. 16. Na razie inwestorzy nerwowo śledzą każde drgnięcie ceny surowca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Podaż dziesiątkuje rynek