Podravka przenosi produkcję do Polski, debiut na GPW możliwy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2005, 16:43

Decyzja chorwackiej Podravki co do debiutu na warszawskiej giełdzie jeszcze nie zapadła, w spółce zmienił się zarząd, który może mieć inne plany. Na razie Podravka, po zamknięciu fabryki na Węgrzech, przenosi tamtejszą produkcję do Polski i Chorwacji - poinformowała w czwartek PAP  rzecznik prasowy spółki Vlatka Grebiennik.

Decyzja chorwackiej Podravki co do debiutu na warszawskiej giełdzie jeszcze nie zapadła, w spółce zmienił się zarząd, który może mieć inne plany. Na razie Podravka, po zamknięciu fabryki na Węgrzech, przenosi tamtejszą produkcję do Polski i Chorwacji - poinformowała w czwartek PAP  rzecznik prasowy spółki Vlatka Grebiennik.

    "Plany odnośnie debiutu na warszawskim parkiecie są, ale żadne decyzje nie zostały podjęte, zwłaszcza że zmienił się właśnie zarząd spółki. Być może plany nowego zarządu będą inne" - powiedziała rzeczniczka.

    Dodała jednak, że w związku z tym, że Podravka jest notowana na giełdzie w Zagrzebiu, cała dokumentacja jest już właściwie przygotowana i w każdej chwili może zostać przekazana do KPWiG.

    "Spółka mogłaby w każdej chwili przekazać dokumentację do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, ale taką decyzję musi podjąć zarząd i rada nadzorcza. Dlatego jednak, gdyby zdecydowano się na debiut, wprowadzenie papierów na polską giełdę nastąpiłoby bardzo szybko" - powiedziała Grebiennik.

    Rzeczniczka poinformowała, że spółka myśli o debiucie na GPW, ponieważ z uwagi na dużą kapitalizację naszej giełdy, mogłaby pozyskać znacznie większe środki niż udało jej się pozyskać z giełdy w Zagrzebiu.

    "Warszawska giełda jest większa, bardziej płynna i ma więcej kapitału niż giełda w Zagrzebiu. Spodziewamy się, że środki pozyskane na GPW byłyby znacznie większe od pieniędzy pozyskanych w Chorwacji" - powiedziała.

    Nie powiedziała jednak jakie środki spółka zamierza pozyskać z ewentualnej emisji akcji na GPW. Dodała, że spółka nie ma również planów na co zostanie przeznaczony kapitał pozyskany z warszawskiego parkietu.

    Grebiennik poinformowała, że Podravka zamknęła fabrykę na Węgrzech i przenosi część produkcji do Polski, do Kostrzyna, a część do Chorwacji.

    Dodała, że przeniesienie produkcji do Polski nie jest związane właściwe z żadnymi inwestycjami, dlatego nie należy tego łączyć z ewentualnym debiutem na GPW.

    "Przeniesienie produkcji nie jest związane właściwie z żadnymi inwestycjami, dlatego nie wiązałabym tego przedsięwzięcia z debiutem na warszawskiej giełdzie, w wyniku konieczności pozyskania jakiś dodatkowych środków na sfinansowanie tego zdarzenia" - powiedziała Grebiennik.

    Dotychczasowe inwestycje Podravki w Polsce wyniosły 16 mln euro. Większość tych środków wydano na zakład w Kętrzynie. Zatrudnia on 120 osób.  Akcje Podravki notowane są od 1993 roku na giełdzie w Zagrzebiu.  Podravka jest producentem wyrobów spożywczych w Europie Środkowej i Wschodniej. Główną marką spółki jest przyprawa Vegeta. Sprzedaje swoje produkty do 40 krajach. Firma posiada w swojej ofercie również: przetwory mięsne, dania gotowe, dodatki do potraw, odżywki dla dzieci, słodycze oraz napoje.

O sprawie pisał już wcześniej Puls Biznesu. Poniżej linki do artykułów.

Podravka bliżej debiutu na GPW

Podravka rozwinie produkcję w Polsce

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane