Czytasz dzięki

Podziały firm dla wyjścia z kryzysu

opublikowano: 14-06-2020, 22:00

Reorganizacje w spółkach mogą dać oszczędności, w tym podatkowe. Można się spodziewać, że fiskus to skontroluje — mówią eksperci KPMG.

Przedsiębiorcy na różne sposoby próbują radzić sobie z pogorszeniem płynności finansowej, wynikającym m.in. ze spadku liczby zamówień na towary lub usługi na skutek ograniczeń w prowadzeniu biznesu spowodowanych epidemią COVID-19. Analizują np., czy mają aktywa, które nie są istotne dla podstawowej działalności i można je sprzedać, aby uzyskać pieniądze na bieżącą działalność. Z obserwacji ekspertów KPMG w Polsce wynika, że szefowie firm szukają również możliwości przeprowadzenia wewnętrznych reorganizacji, które pozwolą na oszczędności, w tym także w opłacaniu danin państwowych, stanowiącychniemałe obciążenie dla firmowego budżetu.

— Reorganizacje możemy podzielić na restrukturyzacje wewnętrzne dla zmniejszenia zobowiązań podatkowych, transakcje służące pozyskaniu inwestora finansowego oraz sprzedaż aktywów, biznesu lub udziałów w spółkach. Coraz częściej obserwujemy też połączenia i podziały, które mogą przynieść oszczędności podatkowe albo przygotować spółkę do planowanej sprzedaży — mówi Honorata Green, szef podatkowej grupy fuzji i przejęć w KPMG w Polsce.

Takie decyzje muszą mieć odpowiednie uzasadnienie biznesowe. Małgorzata Gleń, dyrektor w tym samym dziale KPMG w Polsce, zwraca uwagę, że organy podatkowe nadal będą podczas kontroli weryfikować, czy rzeczywiście głównym lub jednym z głównych celów podjęcia wspomnianych działań nie było osiągnięcie korzyści podatkowej. Dlatego jej zdaniem istotne jest, aby firmy rozszerzyły pakiety swojej dokumentacji zawierającej dane stanowiące uzasadnienie ekonomiczne dla ich poczynań o dokumenty załączane do składanych przez spółki wniosków o pomoc publiczną.

Małgorzata Gleń zwraca przy tym uwagę, że w przypadku bardziej skomplikowanych połączeń lub podziałów w spółkach obecnie może nie być w pełni zachowana neutralność podatkowa. Wynika to ze zmian przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) obowiązujących od 2018 r., kiedy opodatkowano takie procesy.

— Wydaje się, że celem tego było m.in. zapewnienie, aby parytet wymiany udziałów dla połączenia czy podziału był ustalany według wartości rynkowych majątków spółek biorących udział w takiej reorganizacji — wyjaśnia przedstawicielka KPMG w Polsce.

Zaleca, aby podatnicy planujący fuzje lub podziały przygotowywali je z większą niż wcześniej uwagą.

Sprawdź program webinaru "Pacjent zero w Twojej firmie - aspekty prawne", 24 czerwca, 13:00 >>

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane