Polacy będę rozwijać system dokowania pojazdów kosmicznych

opublikowano: 20-04-2017, 18:40
aktualizacja: 20-04-2017, 18:41

Spółka Sener Polska będzie współtworzyć system dokowania IBDM dla nowych wahadłowców Dream Chaser, które mają dostarczać zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

System IBDM (International Berthing Docking Mechanism) na zlecenie NASA przygotowuje amerykańska firma Sierra Nevada Corporation. Część zadań związanych z realizacją projektu spółka zdecydowała się powierzyć Europejskiej Agencji Kosmicznej i konsorcjum firm, w skład którego wchodzi również przedsiębiorstwo z Polski – firma Sener. Liderem konsorcjum jest natomiast belgijska spółka QinetiQ. 

Wśród firm rozwijających IBDM (International Berthing Docking Mechanism) jest Sener Polska.
Wyświetl galerię [1/2]

Wśród firm rozwijających IBDM (International Berthing Docking Mechanism) jest Sener Polska. ESA

- To rzadki przypadek, gdy amerykańska firma, realizująca kontrakt dla NASA, decyduje się na wykorzystanie systemu stworzonego w Europie. To także istotny krok w planach wykorzystania naszego rozwiązania na szeroką skalę i jego komercjalizacji. Załogowe loty w kosmos powoli znów nabierają tempa, włączają się w nie kolejne państwa i firmy -  zaznacza dr Aleksandra Bukała, dyrektor generalna SENER Polska.

IBDM bazuje na dwóch segmentach. Pierwszy pozwala na przechwycenie, rozładowanie energii kinetycznej i ustawienia pojazdów w odpowiedniej pozycji. Drugi stanowi połączenie umożliwiające przejście między pojazdami, odpowiada także za przesyłanie danych oraz zasilanie – to właśnie przy tworzeniu tej część systemu będą uczestniczyć Polacy. 

Sener Polska odpowiada za projektowanie i wyprodukowanie m.in. połączeń elektrycznych pomiędzy wahadłowcem a stacją kosmiczną, a także  mechanizmów separujących, sensorów do monitorowania dokowania, cumowania i odcumowania. Spółka wykonanie niektórych prac planuje powierzyć innym rodzimym przedsiębiorstwom. 

– Liczymy, że wraz z komercjalizacją IBDM i produkcją kolejnych jego egzemplarzy do polskiego sektora kosmicznego popłynie szerszy strumień pieniędzy – dodaje dr Aleksandra Bukała. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu