Polman i Ekopol zasłużyli na wyróżnienie za wyniki

Kamil Zatoński
opublikowano: 03-11-2009, 00:00

Rozkręca się sezon wyników na alternatywnym rynku. Do tej pory raporty z trzeciego kwartału przedstawiło 7 spółek. Pozytywnie można ocenić osiągnięcia Polmana i Ekopolu Górnośląskiego. W normie mieszczą się rezultaty Wealth Bay, Pharmeny i Wrocławskiego Domu Maklerskiego (jednostkowe). Nie zachwyciły agencja Północ Nieruchomości oraz spółki Automatyka Pomiary Sterowanie (APS).

Największy w tym gronie pod względem wartości przychodów Ekopol, zajmujący się handlem paliwami i przetwórstwem wyrobów hutniczych, zwiększył w trzecim kwartale sprzedaż o skromne 5 proc., do 21,6 mln zł. Odwrócono więc niekorzystną tendencję z pierwszego półrocza, kiedy przychody obniżyły się o 4,4 proc. Udało się też zrealizować cel, jakim była poprawa rentowności. Zarówno zysk operacyjny, jak i netto poszły w górę o około 100 proc. Jeśli w czwartym kwartale nie będzie gorzej, są duże szanse na to, że całoroczny zysk wyniesie około 1 mln zł. Firma jest tymczasem wyceniana na nieco ponad 8 mln zł.

Niespełna 6 mln zł wynosi natomiast kapitalizacja Pol-mana, warszawskiej firmy specjalizującej się w usługach porządkowych. Trzeci kwartał był udany, bo w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku udało się wyjść nad kreskę. Dzięki temu rosną szanse na realizację prognoz sporządzonych jeszcze na początku 2008 r. przy okazji wchodzenia spółki na rynek NewConnect. Plan zysku netto (720 tys. zł) jest po 9 miesiącach wykonany w dwóch trzecich, a zarząd — choć nie wykluczał takiej możliwości w raporcie półrocznym — nie zdecydował się na razie na obniżenie planu.

Nie widać poprawy w rezultatach spółek, których osiągnięcia są ściśle związane z koniunkturą na rynkach finansowych: WDM (wrocławski broker na razie przedstawił wyniki jednostkowe), Wealth Bay (zajmuje się inwestycją w dzieła sztuki) i agencji Północ Nieruchomości. Cała trójka nadal notuje straty, a przychody nie są zadowalające. Powodu do satysfakcji akcjonariuszom nie dostarczyła też firma APS, która zmaga się z rosnącą konkurencją. Walka o kolejne zlecenia w przetargach wymusiła drastyczną obniżkę marż. Dlatego w trzecim kwartale wynik operacyjny był ujemny.

Tauron Polska Energia został sponsorem Ruchu Chorzów. Na razie na dwa miesiące. Piłkarze wicelidera ekstraklasy w ostatni weekend się jednak nie popisali i przegrali z Legią 0-2.

Na rynku efektownie zadebiutowały akcje Serenity, spółki, która chce budować sieć domów opieki. Na zamknięciu sesji za walory firmy płacono 10 razy więcej, niż wynosił kurs odniesienia.

Znów mocno drożały papiery Euroimplantu. Spółka jest coraz bliżej zdobycia inwestora. Ponadto stara się o udział w konsorcjum, które miałoby zajmować się finansowanymi z funduszy unijnych badaniami nad inteligentnymi biomateriałami dla inżynierii tkankowej.

PSW Holding przydzielił 2,5 mln akcji nowej emisji. Spółka uzyskała z niej 1 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy