POLPHARMA KUSI SLOVAKOFARMĘ

Burak Artur
opublikowano: 11-03-1999, 00:00

POLPHARMA KUSI SLOVAKOFARMĘ

CIECH musi szukać nowego partnera do konsorcjum prywatyzacyjnego

NIE TYLKO INWESTOR: Chcielibyśmy, by w ciągu dwóch-trzech lat akcje Polpharmy były notowane na warszawskiej giełdzie — mówi Mirosław Mironowicz, prezes Polpharmy. fot. Borys Skrzyński

Slovakofarma i konsorcjum CIECH-u są coraz poważniejszymi kandydatami do przejęcia Polpharmy, producenta leków ze Starogardu Gdańskiego. W grupie polskich biznesmenów, którzy złożyli ofertę udziału w prywatyzacji tej spółki, obok Ryszarda Krauzego, Jerzego Staraka i Zygmunta Solorza są też Jan Kulczyk i Zbigniew Jakubas.

Uczestnikiem konsorcjum CIECH- -u była do niedawna amerykańska firma Pharmacia & Upjohn. Amerykanie wycofali się jednak z rozmów.

O zmianach wśród kandydatów do przejęcia Polpharmy nic nie wie zarząd spółki.

— Informacje o postępach rokowań przekazuje nam ministerstwo skarbu. Wiemy, że w rozmowach uczestniczą trzy konsorcja. Nie byliśmy informowani o zmianach w żadnym z nich — mówi Mirosław Mironowicz, prezes Polpharmy.

Informację o wycofaniu się z rozmów inwestora amerykańskiego potwierdził natomiast Grzegorz Rychlik z polskiego oddziału Pharmacia & Upjohn.

— Mieliśmy zastrzeżenia do stanu ochrony środowiska w firmie oraz wdrażania standardu GMP (praktyki dobrego wytwarzania). Dodatkowym elementem ryzyka jest kryzys rosyjski — przyznaje Grzegorz Rychlik.

Amerykanie nadal zastanawiają się jednak nad inwestycjami w produkcję w Polsce.

— W grę wchodzi kilka pomysłów na ulokowanie produkcji naszych farmaceutyków w Polsce. Myślimy o udzieleniu licencji polskim producentom. Bierzemy też pod uwagę inwestycje w produkcję od podstaw — dodaje Grzegorz Rychlik.

Już wkrótce może się jednak okazać, że negocjatorów będzie dwóch. CIECH stara się zapełnić lukę po inwestorze amerykańskim i zachęca do współpracy Slovakofarmę. Takie posunięcie CIECH-u może jednak doprowadzić do wyeliminowania firmy z rokowań. Podobnie było podczas wcześniejszej próby prywatyzacji Polpharmy, kiedy jedyną wiążącą ofertę złożyło konsorcjum Chemii Polskiej. Ministerstwo skarbu unieważniło wówczas rokowania, a jednym z powodów tej decyzji były zmiany w konsorcjum Chemii Polskiej w trakcie negocjacji (do konsorcjum dołączono Zygmunta Solorza).

Niepewne jutro

Nie wiadomo, czy prywatyzacja Polpharmy w ogóle zakończy się sukcesem. Od pewnego czasu trwają w ministerstwach skarbu i zdrowia dyskusje na temat połączenia nie sprywatyzowanych dotychczas przedsiębiorstw farmaceutycznych w jedną firmę. Wśród kandydatów do konsolidacji wymieniane były Polfy: Grodzisk, Pabianice, Tarchomin i Warszawa. Ostatnio mówi się także, że ministerstwo rozważa włączenie do tego grona także Polpharmy. O takich planach zarząd starogardzkiej fabryki także nic nie słyszał.

— Dotychczas nie poinformowano nas, by prywatyzacja Pol- pharmy miała zostać wstrzymana — twierdzi Mirosław Mironowicz.

Kandydaci dla spółki

Slovakofarma jest największą słowacką firmą farmaceutyczną. Produkuje leki i jest także dostawcą substancji czynnych dla innych firm farmaceutycznych. W 1997 roku sprzedaż Slovakofarmy wyniosła 5,36 mld koron słowackich (około 520 mln zł, przeliczając po obecnych kursach banków centralnych), a w pierwszym półroczu 1998 — 2,35 mld koron (227,4 mln zł). W tym czasie eksport do Polski wyniósł 23 mln koron, co stanowiło 1,2 proc. całkowitej sprzedaży firmy. Slovakofarma zatrudnia 2050 pracowników. Akcje firmy notowane są na giełdzie w Bratysławie.

PHARMACIA & UPJOHN

Pharmacia & Upjohn jest jedną z największych na świecie firm farmaceutycznych. Ubiegłoroczna sprzedaż spółki wyniosła 6,75 mld USD, a zysk netto — 830 mln USD. Największy udział w sprzedaży firmy mają rynki Stanów Zjednoczonych i Japonii, a w Europie: Włochy, Niemcy i Wielka Brytania. Firma powstała w wyniku połączenia w 1996 roku szwedzko- -włoskiej spółki Pharmacia i amerykańskiej Upjohn.

Artur Burak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Burak Artur

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / POLPHARMA KUSI SLOVAKOFARMĘ