Polska nie ma najwyższej inflacji w UE

opublikowano: 19-08-2020, 22:00

Opóźnienie letnich wyprzedaży podbiło lipcową inflację, ale już w sierpniu strefa euro może być strefą deflacji.

Inflacja HICP (indeks jest średnią ważoną cen towarów i usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe) wyniosła w lipcu r/r 0,9 proc. w UE i 0,4 proc. w strefie euro — poinformował w środę Eurostat. W obu przypadkach oznacza to wzrost poziomu cen o 0,1 pkt proc. względem czerwcowego odczytu. Szacunek zgodny jest z prognozami analityków i potwierdza trend obserwowany zarówno w Polsce, jak za oceanem — poziom cen tuż po zniesieniu gospodarczych obostrzeń wyraźnie wzrasta, mimo deflacyjnego efektu kryzysu.

Największy wpływ na wzrost inflacji miał sektor usług oraz dóbr produkcyjnych — wzrost cen w tych kategoriach podbił ostateczny odczyt o 0,42 pkt proc.

Inflację ciągle hamują ceny energii, które w lipcu spadły o 8,4 proc. względem lipca 2019 r. To przełożyło się na odjęcie z ostatecznego odczytu aż 0,83 pkt proc. Inflacja bazowa, czyli poziom cen po wyłączeniu żywności i energii, wyniosła 1,3 proc., o 0,2 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. Jednak zdaniem Jacka Allena-Reynoldsa, ekonomisty Capital Economics, w przeciwieństwie do sytuacji nad Wisłą dostosowanie punktów handlowych do nowych, bardziej restrykcyjnych zasad sanitarnych miało ograniczony wpływ na poziom cen.

— Lipcowy skok inflacji bazowej w strefie euro był w całości spowodowany opóźnionymi letnimi wyprzedażami, więc powinien się odwrócić w sierpniu. Wydaje się, że zasady dystansowania społecznego miały ograniczony wpływ na inflację. Spodziewamy się, że słaby popyt obniży inflację bazową w pozostałej części roku — uważa analityk.

Zdanie to podziela Claus Vistesen, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics ds. strefy euro, który ostrzega, że już sierpniowy odczyt może być deflacyjny.

— Tegoroczne letnie wyprzedaże zostały skrócone o dwa tygodnie, co dramatycznie wpłynęło na wskaźnik rok do roku, chociaż dane z sierpnia prawdopodobnie spowodują zwrot. Uważamy, że sprzedaż wzrośnie, wskazując na gwałtowne odwrócenie się inflacji w zakresie towarów nieenergetycznych do poziomu między -1 proc. a -1,5 proc. Jeśli tak się stanie, główna stopa inflacji jest na dobrej drodze do lekko deflacyjnego odczytu, na poziomie około -0,2 proc., podczas gdy stopa bazowa spadnie do zera, zakładając stałą stopę inflacji w usługach na poziomie 0,9 proc. — twierdzi ekspert.

Najwyższa inflacja ciągle utrzymuje się w krajach naszego regionu, choć tym razem największy w całej UE odczyt odnotowano na Węgrzech — 3,9 proc. W Polsce według Eurostatu inflacja wyniosła 3,7 proc., zaś w Czechach 3,6 proc. W ośmiu państwach odnotowano deflację — największą w Grecji (2,1 proc.) i na Cyprze (2 proc.).

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane