Czytasz dzięki

Polski Fundusz Rozwoju dofinansuje Pesę

Państwowy fundusz parafował z bydgoską spółką umowę inwestycyjną. Finał transakcji zaplanowano na połowę czerwca.

W piątek Polski Fundusz Rozwoju oraz Pesa parafowali umowę inwestycyjną. Strony uzgodniły i zaakceptowały szczegółowe warunki nabycia przez PFR udziałów w bydgoskiej spółce i jej dofinansowania, ale na razie nie ujawniono kwoty. Z informacji „PB” wynika, że chodzi o ok. 300 mln zł obligacji, które w przyszłości mogą zostać zamienione na akcje. Paweł Borys, prezes PFR podkreśla, że sfinalizowanie transakcji może nastąpić w połowie czerwca, ale warunkiem jest uzgodnienie przez Pesę do tego czasu pakietu finansowego z bankami i ubezpieczycielami, gwarantującego płynną realizację bieżącej działalności.

Krzysztof Sędzikowski, został prezesem Pesy w styczniu tego roku. Jego najważniejszym zadaniem było wprowadzenie do spółki inwestora. Parafowanie umowy jest ważnym krokiem do tego celu.
Zobacz więcej

DO CELU:

Krzysztof Sędzikowski, został prezesem Pesy w styczniu tego roku. Jego najważniejszym zadaniem było wprowadzenie do spółki inwestora. Parafowanie umowy jest ważnym krokiem do tego celu. Fot. Marek Wiśniewski

Pieniądze z PFR mają także posłużyć realizacji coraz większego portfela zamówień Pesy oraz pomóc w dokończeniu jej opóźnionego kontraktu na dostawy pojazdów link (składy spalinowe) dla niemieckiej grupy DB. W maju planowano pierwsze dostawy. Wkrótce okaże się, czy spółka dotrzyma tego terminu i uzyska homologację .

Z naszych informacji wynika też, że na razie dofinansowaniez PFR nie będzie przeznaczane na spłatę 200 mln zł zobowiązań zaciągniętych niedawno w bankach, które udzielenie tego finansowania warunkowały właśnie znalezieniem przez Pesę inwestora i przeprowadzeniem restrukturyzacji.

Krzysztof Sędzikowski, prezes Pesy przekonuje, że uzgodnienie warunków z PFR to także ważny sygnał nie tylko dla banków, ale także dla klientów i dostawców.

— Pesa zyskała stabilnego inwestora, będzie miała zapewnione pieniądze na realizację bieżących kontraktów i dalszy rozwój. Od miesięcy realizujemy program restrukturyzacji, który ma przygotować firmę na nowe wyzwania, jednocześnie trwa produkcja w ramach zawartych umów. Robimy wszystko, by nasi klienci otrzymali w terminie spełniające ich oczekiwania pojazdy — pozyskanie inwestora daje załodze poczucie stabilizacji i perspektywy na przyszłość — podkreśla Krzysztof Sędzikowski.

Problemy finansowe Pesy są efektem zaangażowania się w poprzedniej perspektywie w dużą liczbę zleceń, którym nie podołała. Wielu kontraktów nie wykonała na czas i z zachowaniem odpowiedniej jakości, więc klienci naliczyli kary. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy