Polskie firmy mogą starać się o kontrakty na kazachskim rynku paliw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-10-2005, 13:01

Kazachstan jest zainteresowany udziałem polskich firm w rozbudowie sektora wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego - poinformował PAP w wywiadzie Ałtaj Abibułłajew, radca Ambasady Kazachstanu w Polsce.

Kazachstan jest zainteresowany udziałem polskich firm w rozbudowie sektora wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego - poinformował PAP w wywiadzie Ałtaj Abibułłajew, radca Ambasady Kazachstanu w Polsce.

Na razie jednak z dużych polskich spółek paliwowych jedynie PGNiG, poprzez swoją spółkę "Poszukiwanie Nafty i Gazu Kraków", działa w Kazachstanie, wykonując usługi wiertnicze dla działających w rejonie koncernów naftowych. Na ryku obecni są także Geofizyka Toruń, MegaGaz, Drill Lab.

W ubiegłym roku wartość obrotów handlowych pomiędzy Polską a Kazachstanem wyniosła 601 mln USD. W ciągu ośmiu miesięcy tego roku wartość obrotów wyniosła 397 mln USD. Saldo obrotów dla Polski jest ujemne.

"W związku z powyższym rząd Kazachstanu jest zainteresowany, aby polskie firmy brały czynny udział w projektach wydobywczych, rozbudowie infrastruktury paliwowej i energetycznej. Jesteśmy zainteresowani, aby polskie technologie i inwestycje były obecne na naszym rynku. Polskie doświadczenia byłyby dla nas bardzo pożyteczne" - powiedział Abibułłajew.

"W ogłaszanych przetargach na licencje wydobywcze i w innych przetargach mogłyby wziąć udział i firmy z Polski, takie jak PGNiG, PKN Orlen, czy też Grupa Lotos" - dodał.

Kazachstan wydobywał w ubiegłym roku 1,2 mln baryłek ropy naftowej dziennie, a w tym roku zwiększył wydobycie do 1,3 mln baryłek, co oznacza, że w roku 2005 produkcja surowca wzrośnie do 62,5 mln ton.

Do 2010 roku wydobycie gazu w Kazachstanie ma wzrosnąć do 60 mld m sześciennych, ropy do 100 mln ton rocznie, a w 2015 - do 150 mln ton rocznie.

"Kazachstan jest najbardziej politycznie stabilnym i dynamicznie rozwijającym się krajem na przestrzeni WNP. Obchodzący swoje 15-lecie niepodległości Kazachstan w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowuje rocznie wzrost PKB na poziomie 9,5-10 proc." - poinformował Abibułłajew.

Wpływy do budżetu z sektora energetycznego stanowią 26 proc. dochodów państwa.

Kazachstan przekazuje nadwyżki finansowe z tytułu sprzedaży ropy i surowców do Funduszu Narodowego, który środki w ten sposób pozyskane lokuje w papierach wartościowych, głównie amerykańskich.

"Fundusz dysponuje obecnie majątkiem ponad 6 mld USD, a w ubiegłym roku zarobił 280 mln USD" - powiedział Abibułłajew.

KazMunaiGaz jest największą państwową firmą paliwową Kazachstanu, zajmującą się wydobyciem i transportem ropy naftowej i gazu ziemnego. W tym roku przychody KazMunaiGazu mają wzrosnąć do 4 mld USD.

Kazachstan rozbudowuje obecnie kilka pól naftowych, w tym projekt Kaszagan. Pozostali udziałowcy tego przedsięwzięcia to Shell, Eni, Exxon Mobil, ConocoPhillips i Inpex. Zagospodarowanie tego pola naftowego może pochłonąć około 29 mld USD.

Kazachstan rozbudowuje też pole Tengiz. Zwiększenie wydobycia realizuje tu firma TengizChevroil. Środki potrzebne do zagospodarowania pola szacowane są na 4 mld USD.

"Kazachstan obniżył ostatnio o 5-10 proc. podatki dla firm naftowych, które inwestują w mało rentownych i trudno dostępnych polach naftowych, tak aby rentowność przedsięwzięcia była wyższa o 1,5-2 proc." - powiedział Abibułłajew.

Radca Ambasady powiedział, że Kazachstan interesuje się wszystkimi kierunkami eksportu swojej ropy naftowej na rynki światowe, które zapewniają rentowność, "a trasa przebiegu jest ze wszystkich stron bezpieczna".

Radca powiedział, że Kazachstan jest zainteresowany udziałem kapitałowym w projekcie rurociągu naftowego Odessa-Brody-Płock.

"Odessa Brody Płock jest dla Kazachstanu ciekawym projektem, niemniej jednak dość skomplikowanym. Strona kazachska jest zainteresowana eksportem ropy przez Odessę do Polski i chce być nie tylko dostawcą ropy, ale i udziałowcem tego przedsięwzięcia" - poinformował.

Według Abibułłajewa rentowność tego projektu dla strony kazachskiej będzie zależała od wysokości taryf przesyłowych i od cen światowych ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polskie firmy mogą starać się o kontrakty na kazachskim rynku paliw