Pomysły studentów dla PGNiG

opublikowano: 10-01-2019, 22:00

W czwartej edycji konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG” nagrodzono m.in. studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Gdańskiej.

Konkurs jest okazją do zaprezentowania innowacyjnych pomysłów, które mogą zostać wykorzystane w działalności spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG. Dla organizatora konkursu są inspiracją do wprowadzenia nowych rozwiązań lub rozpoczęcia projektów badawczych.

Poza nagrodami pieniężnymi, PGNiG oferuje laureatom
przetestowanie ich pomysłów w realnym biznesie.
Zobacz więcej

NIE TYLKO PIENIĄDZE:

Poza nagrodami pieniężnymi, PGNiG oferuje laureatom przetestowanie ich pomysłów w realnym biznesie. Fot. ARC

— Każda kolejna edycja przynosi wnioski konkursowe o bardzo wysokim stopniu innowacyjności i poziomie merytorycznym. Tym razem przedstawiliśmy młodym naukowcom do wyboru 10 obszarów tematycznych — od zagadnień technologicznych związanych z eksploatacją węglowodorów przez technologie wodorowe po możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w gazownictwie — mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG.

Finałowa trójka laureatów została wybrana przez kapitułę konkursu, w skład której weszli m.in. przedstawiciele Naukowej Grupy Doradczej działającej przy PGNiG. Pracę Michała Zająca, studenta Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie (AGH), oceniła najwyżej. Laureat zaproponował wykorzystanie bardzo efektywnego i szybko działającego enzymu produkowanego przez ćmy do degradacji zanieczyszczeń węglowodorowych i produkcji glikolu. Jury podkreśliło potencjał ekologiczny i komercjalizacyjny projektu. Technologię tę można wykorzystać również do utylizacji opakowań foliowych. Drugie miejsce zajął Jędrzej Wrzaskowski, student Politechniki Gdańskiej. Zaprezentował możliwość otrzymywania wodoru z eteru dimetylowego DME. Dla PGNiG technologie wodorowe znajdują się wśród najbardziej perspektywicznych obszarów działań rozwojowych. Spółka rozpoczęła projekt badawczy, który ma pozwolić na wytwarzanie wodoru z odnawialnych źródeł energii i zatłaczanie go do magazynów gazu. Zastosowanie metod sztucznej inteligencji do zwiększenia efektywności procesów wydobywczych to trzecia nagrodzona praca. Jej autorką jest Edyta Kruk, doktorantka z AGH. Pomysł na inteligentną aplikację ma pomóc w zarządzaniu wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego oraz pracą podziemnych magazynów gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy