Posłowie przeciw zaliczeniu poczty elektronicznej do usług telekomunikacyjnych

opublikowano: 14-07-2004, 15:08

Sejmowa Komisja Infrastruktury zarekomendowała pozytywnie w środę senacką poprawkę do Prawa telekomunikacyjnego precyzującą, że usługi poczty elektronicznej nie są usługami telekomunikacyjnymi.

Poprawka ta jest zgodna z oczekiwaniami portali internetowych, które w trakcie prac parlamentarnych nad ustawą podnosiły, że bez takiego zapisu może dojść do obowiązku rejestrowania użytkowników portalowych skrzynek pocztowych. Zarekomendowana poprawka, zaakceptowana przez posłów wbrew stanowisku rządu, wyklucza pocztę elektroniczną z rygorów nowej ustawy.

Komisja rozpatrzyła w środę poprawki Senatu do nowego Prawa telekomunikacyjnego. Zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm 18 czerwca, przedsiębiorcy tej branży będą zobowiązani do ponoszenia specyficznych opłat na rzecz sprawnego funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz administracji regulującej ten rynek.

Przedsiębiorcy wyznaczonemu do świadczenia tzw. usługi powszechnej ma przysługiwać dopłata do kosztów świadczenia takiej usługi, jeżeli jest ona nierentowna. Pieniądze na dopłaty będą pochodzić od przedsiębiorców telekomunikacyjnych, których przychód roczny przekracza 4 mln zł. Sejm przyjął, że wysokość tego obciążenia nie może przekroczyć 1 proc. przychodów. Rząd proponował, żeby było to 3 proc.

Innym obciążeniem jest tzw. opłata telekomunikacyjna, płacona na rzecz pokrycia kosztów funkcjonowania administracji telekomunikacyjnej. Sejm zmniejszył górny limit tej opłaty z 0,1 proc. do 0,05 proc. rocznych przychodów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego.

Komisja infrastruktury zaakceptowała w środę senacką poprawkę, zgodnie z którą przepisy mówiące, że takie opłaty stanowią koszty uzyskania przychodu, zostały przeniesione z Prawa telekomunikacyjnego do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie ze stanowiskiem rządu, komisja zarekomendowała negatywnie senacką poprawkę, w myśl której prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) miałby obowiązek uzgodnienia z przedsiębiorcą telekomunikacyjnym powołania biegłego rewidenta badającego określone sprawozdania finansowe niektórych przedsiębiorstw.

Rządowy projekt nowego Prawa telekomunikacyjnego został skierowany do parlamentu na początku marca. Przyjęta w czerwcu przez Sejm ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego internetu dla szkół i innych placówek edukacyjnych oraz funkcjonowanie sądu polubownego przy prezesie URTiP.

W trakcie prac parlamentarnych skreślono zapis, w myśl którego zostałby wprowadzony obowiązek rejestracji tzw. kart przedpłaconych (pre-paid). To oznacza, że tzw. pre-paidy, czyli telefony na kartę, pozostaną anonimowe.

Wprowadzono natomiast szereg zapisów rozszerzających kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). To oznacza, że na rynku usług telekomunikacyjnych będzie dwóch regulatorów, KRRiT i URTiP. KRRiT będzie miała kompetencje dotyczące tych przedsiębiorstw, które będą używały wskazanych w ustawie technologii cyfrowych.

Sejm przyjął również, że operator będzie zobowiązany do zablokowania w jego sieci skradzionych telefonów. Sejm przyjął poprawkę, w myśl której operator będzie miał na to jeden dzień roboczy, począwszy od dnia przedstawienia przez abonenta

poświadczenia zgłoszenia kradzieży.

Zarekomendowane w środę poprawki będą głosowane w Sejmie.

lb/ pwd/ dro/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Posłowie przeciw zaliczeniu poczty elektronicznej do usług telekomunikacyjnych