Powell: “ostrożnie przyglądamy się sytuacji, by odpowiednio reagować

opublikowano: 23-08-2019, 16:15

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że bank centralny „ostrożnie przygląda się wydarzeniom” w gospodarce i będzie „odpowiednio na nie reagował”, jednak nie obiecał konkretnych kroków zmierzających do cięcia stóp, informuje MarketWatch.

Przemawiając podczas dorocznego sympozjum w Jacksone Hole, Powell zapewnił, że wraz z innymi członkami Fed starają się oszacować „tę złożoną, burzliwą sytuację, z którą mamy do czynienia w sierpniu – tj. chwiejne rynki finansowe, konflikt handlowy oraz słabsza gospodarka światowa.

Jerome Powell
fot. Bloomberg

Powell podkreślił, że “trzy tygodnie, które minęły od lipcowego posiedzenia, były obwite w wydarzenia”

Inwestorzy są przekonani, że kolejne cięcie stóp procentowych we wrześniu jest przesądzone, jednak komentarze innych członków Fed obecnych w Jackson Hole wskazują na podziały w FOMC.

Przewodniczący Fed argumentował, że lipcowa obniżka złagodziła warunki finansowe i pomogła wyjaśnić, dlaczego perspektywy inflacji i zatrudnienia wyglądają korzystnie.

Powell nie zamyka jednak drzwi dla dalszych obniżek stóp. Dużo mówił o tym jak silny rynek pracy obejmował coraz większą liczbę Amerykanów, którzy „ciągle pozostawali w tyle”.

„Naszym wyzwaniem teraz jest zrobić to, co może polityka monetarna, by utrzymać tę ekspansję”, powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane