Powrót do wzrostów

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 26-03-2021, 11:35

Tak jak wczoraj główne indeksy znajdowały się pod presją bez większej przyczyny, tak dziś bez konkretnego powodu odbijają, co wpisuje się w scenariusz powrotu do trendu wzrostowego po korekcie tym razem wywołanej obawami o rozwój pandemii w Eurolandzie.

Teoretycznie kolejne doniesienia o sprawnym procesie szczepień w USA oddziałują w kierunku poprawy nastojów. Pojawiła się bowiem zapowiedź 200 mln szczepień na pierwsze 100 dni urzędowania nowego prezydenta USA. Pierwsza obietnica zakładała 100 mln szczepień w pierwszych stu dniach, ale cel ten został osiągnięty po 58 dniach. Podniesienie poprzeczki odzwierciedla zatem jak poprawia się ten proces w USA, co jest pozytywne z punktu widzenia ryzykownych aktywów. Podczas wczorajszej konferencji amerykański prezydent zakomunikował również, że nie zamierza stać i przyglądać się jak Chiny będą stawać się największą gospodarką na świecie i podkreślił, że wzrost wydatków na infrastrukturę i innowacje powinien zwiększać potencjał USA. Pytanie o utrzymanie ceł czy zakazu importu produktów oraz surowców z Chin powstałych podczas pracy przymusowej, uchylił się od odpowiedzi, ale widać, że stosunki na tej linii pozostają napięte. Opublikowane wczoraj cotygodniowe dane z USA o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazały się dużo lepsze od prognoz, co wskazuje, że stopniowe odmrażanie amerykańskiej gospodarki stało się już faktem. Dodatkowo dzisiejszy odczyt Ifo, uważany za najbardziej wiarygodne źródło nt. koniunktury w Niemczech, zaskoczył po wyższej stronie i wzrósł do 96.6 pkt. z 92.7 pkt. w lutym, potwierdzając wydźwięk wcześniejszych danych PMI.

Na rynku walutowym poprawa nastojów osłabia dolara, ale pamiętajmy, że jest ona spowodowana sprawną kampanią szczepień w USA przez co przestrzeń do osłabienia notowań amerykańskiej waluty pozostaje ograniczona. Na wartości odbijają natomiast waluty surowcowe, co wpisuje się w obraz wzrostu popytu na ryzyko. Ropa nieśmiało wraca w okolice 60 USD, ale solidne dane oraz blokada Kanału Sueskiego jak na razie powinny wspierać notowania czarnego złota.

Kalendarium makroekonomiczne nie należy już dziś do najciekawszych. Oczywiście uwagę należy zwrócić na finalny odczyt Uniwersytetu Michigan, ale uwzględniając sprawną kampanię szczepień w USA istnieje możliwość rewizji w górę, co powinno być pozytywnie odbierane przez inwestorów na Wall Street. W sytuacji, gdy rentowności amerykańskich dziesięciolatek pozostają poniżej 1.7%, mogą oni próbować ataku na nowe szczyty.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Polecane