Pożyczkowy biznes dostał wsparcie Mastercarda i szefa LaManii

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wealthon Fund zasilany kapitałem inwestorów stawia na automatyzację finansowania dłużnego. Pożycza firmom na podstawie obrotów przechodzących przez terminale płatnicze. Szykuje też własny terminal i karty.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego Wealthon chce przekształcić się z małej instytucji płatniczej w w krajową
  • jakie korzyści daje mu udzielanie pożyczek na podstawie obrotów z terminali płatniczych
  • ile kapitału pozyskał dotychczas, a na ile liczy z obecnej emisji

Pożyczkowy biznes dostał wsparcie Mastercarda i szefa LaManii

opublikowano: 31-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wealthon Fund zasilany kapitałem inwestorów stawia na automatyzację finansowania dłużnego. Pożycza firmom na podstawie obrotów przechodzących przez terminale płatnicze. Szykuje też własny terminal i karty.

Wealthon Fund zaczynał w 2019 r. od udzielania pożyczek pomostowych przedsiębiorcom, którzy - aby otrzymać finansowanie dłużne z banku - musieli wcześniej spłacić zadłużenie wobec ZUS albo urzędu skarbowego. Dziś spółka mocno się przekształca i kreśli wizję rozbudowy biznesu do prężnie działającej instytucji finansowej. Rozwój finansuje poprzez emisje akcji i obligacji, których od 2021 r. przeprowadziła pięć, w sumie pozyskując 20 mln zł. Po stronie finansujących znaleźli się m.in. fundusz RockBridge (obecnie trzeci co do wielkości akcjonariusz), a także Aleksander Przetakiewicz, prezes modowej spółki LaMania. Obecnie Wealthon Fund przygotowuje kolejną emisję o wartości 14 mln zł. Dotychczasowi inwestorzy zapowiedzieli, że wezmą w niej udział.

Duży może więcej:
Duży może więcej:
Aleksander Majchrzak, prezes Wealthon Fundu, zapowiada, że firma będzie zabiegać o zmianę statusu z małej instytucji płatniczej na krajową. Pozwoli jej to poszerzyć zakres usług.
Marek Wiśniewski

Własny e-portfel

Firma podpisała też umowę inwestycyjną na kilkaset tysięcy złotych z Mastercardem (operator kartowy nie został udziałowcem). Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na stworzenie i wydanie przez Wealthon własnych kart płatniczych dla małych i średnich przedsiębiorstw - pożyczkobiorców (na bazie systemu Mastercarda i w ramach jego programu afiliacyjnego) i stworzenie aplikacji mobilnej, m.in. do obsługi transakcji. Wealthon Fund szacuje, że w najbliższych trzech latach wypuści na rynek ok. 5 tys. kart.

- Obecnie działamy na podstawie licencji małej instytucji płatniczej. W niedalekiej przyszłości będziemy wnioskować o nadanie nam statusu instytucji krajowej, co pozwoli na świadczenie usług płatniczych w znacznie szerszym zakresie niż obecnie – mówi Aleksander Majchrzak, prezes Wealthon Fundu.

Informuje, że firma rozbudowuje kompleksową usługę mobilny portfel, w ramach której daje klientom – małym i średnim firmom – dostęp do kont, a planuje dać również do kart płatniczych. Z e-portfelem została zintegrowana oferta kredytowa, której limit określany jest na podstawie obrotów przechodzących przez terminale płatnicze pożyczkobiorców.

- Obecnie pożyczki pomostowe, od których zaczynaliśmy, stanowią jedynie ok. 5 proc. finansowania, jakiego udzielamy klientom. Na dalszy plan schodzą już także pożyczki ratalne, jakie na pewnym etapie działalności włączyliśmy do oferty. Teraz mocno koncentrujemy się na pożyczkach dla przedsiębiorców korzystających z terminali płatniczych – od sprzedawców poprzez lokale gastronomiczne aż po studia urody. Nowy model działania umożliwia nam zwiększenie poziomu automatyzacji scoringu kredytowego, podpisywania umów, udzielania finansowania i kontroli nad spłatą zadłużenia – mówi Aleksander Majchrzak.

Pożyczka z terminala

Pożyczek w wysokości uzależnionej od obrotów rejestrowanych przez terminale płatnicze Wealthon Fund udziela już od II kw. 2022 r. Działa w kooperacji z agentami rozliczeniowymi obsługującymi transakcje terminalowe - przepuszcza przepływy finansowe firm przez konta, które zakłada pożyczkobiorcom i na bieżąco ściąga ustalony odsetek obrotów na poczet spłaty zobowiązania.

- Udzielamy pożyczek w wysokości miesięcznych obrotów z terminala, średnio ok. 50 tys. zł. Całość przechodzi przez nasze konto. Pobieramy ustalony odsetek dziennych wpływów - zwykle od 5 do 20 proc., resztę odsyłamy przedsiębiorcy. Udzielamy finansowania na 9-12 miesięcy. Od końca maja udzieliliśmy pożyczek o łącznej wartości ok. 4 mln zł. Była to jednak pierwsza faza tej działalności i promocja oferty była znikoma – mówi Jacek Aleksandrowicz, współwłaściciel Wealthon Fundu.

Aleksander Majchrzak zaznacza, że celem spółki jest stworzenie systemu komplementarnych usług finansowych dla małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność z wykorzystaniem terminali płatniczych. Wealthon szykuje się do stworzenia własnego mobilnego terminala, pracującego w systemie Android. Jego sprzedaż będzie stanowić dodatkowe źródło przychodów.

- Małe i średnie firmy potrzebują dostępu do zewnętrznego finansowania. Podwyższane stopy procentowe spowodowały, że wzrósł wskaźnik ryzyka w scoringu bankowym, co odcięło kolejną, sporą grupę przedsiębiorstw od kredytów. Wiele firmmoże obecnie liczyć jedynie na drogie chwilówki. Nasze pożyczki służą spłaceniu droższych zobowiązań, umożliwiają np. zatowarowanie sklepu, otwarcie małego punktu handlowo-usługowego itd. – wyjaśnia Aleksander Majchrzak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.