Pracodawcy nie płacą

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 05-12-2003, 00:00

Państwowa Inspekcja Pracy przez miesiąc robiła superkontrolę. Aż 40 proc. sprawdzanych pracodawców nie płaciło pensji.

Przez niemal miesiąc, między 15 października a 10 listopada Państwowa Inspekcja Pracy wyjątkowo intensywnie badała problem przestrzegania przez pracodawców przepisów dotyczących wypłat pensji i świadczeń. Zbadano 552 firmy.

Inspektorzy sprawdzali firmy, na które mieli skargi. Aż w 40 proc. z nich pracodawcy nie wypłacili pracownikom pensji. Problem ten dotknął 11 tys. osób. Łączna kwota nie wypłaconych świadczeń sięgnęła 30 mln zł.

— Niemal połowa przypadków niepłacenia wynagrodzeń wynikała z braku środków finansowych. Czasem pracodawcy przeznaczali je na inne cele, np. inwestycje. Co siódme oświadczenie zostało nie zapłacone z powodu nieznajomości przepisów — twierdzi Anna Hintz, główny inspektor pracy.

Najgorsza sytuacja ma miejsce w małych i średnich firmach należących do branż przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, handlu i napraw oraz obsługi nieruchomości.

W skali wszystkich przedsiębiorstw, zjawisko niewypłacania pensji nie jest aż tak częste, jak w kontrolowanych firmach.

— Uchylanie się pracodawców od płacenia wynagrodzeń jest jednak problemem. Oceniam, że co najmniej 10 proc. pracowników z nim się spotyka — twierdzi wicepremier Jerzy Hausner.

Aby przeciwdziałać zjawisku, Państwowa Inspekcja Pracy podpisała porozumienie o ścisłej współpracy z Prokuraturą Kra- jową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pracodawcy nie płacą