Pracownicy Kabli chcą przejąć zakład

Krzysztof Kluska
opublikowano: 13-05-2002, 00:00

Pracownicy ożarowskiej fabryki Tele-Fonika Kable chcą utrzymać produkcję w zakładzie i proponują zarządowi firmy jego przejęcie. Pojawił się też chętny na zakup tego, co pozostanie po zlikwidowanym zakładzie.

Protestujący od trzech tygodni pracownicy fabryki kabli w Ożarowie proponują zarządowi Tele-Foniki Kable, aby ten sprzedał zakład inwestorowi strategicznemu lub spółce pracowniczej. Właściciel zakładu ma jednak inne plany, z których nie zamierza rezygnować.

— Podjęliśmy w tej sprawie już pierwsze kroki, opracowaliśmy wstępne biznesplany i zabiegamy o poparcie naszego projektu przez urzędników państwowych — twierdzi Sławomir Gzik, przedstawiciel komitetu protestacyjnego pracowników ożarowskiej fabryki.

Pracownicy twierdzą, że wystarczy 50-proc. obłożenie produkcji, aby zakład był rentowny.

Ten scenariusz wyklucza zarząd Tele-Foniki, który ma już konkretne plany związane z zagospodarowaniem majątku zakładu.

— Maszyny i linie technologiczne przeniesiemy do zakładów w Bydgoszczy i Szczecinie Załomiu, gdzie nadal będzie realizowana produkcja — informuje Jerzy Jurczyński, rzecznik Tele-Foniki Kable.

Tele-Fonika Kable podtrzymuje chęć likwidacji zakładu w Ożarowie, ponieważ, jak twierdzą władze spółki, nie przynosił on oczekiwanych zysków. Procedurę blokuje jednak załoga firmy, która nie chce dopuścić do zamknięcia zakładu i blokuje bramy firmy. Pracownicy twierdzą również, że zakład był rentowny. Zdaniem władz spółki, protesty pracowników kosztują ich już około 1,2 mln zł. Zanosi się, że straty te jeszcze wzrosną, ponieważ w Ożarowie znajdują się materiały, których nie mogą wykorzystać pozostałe zakłady grupy. W piątek udało się wynegocjować wypuszczenie jednego samochodu z miedzią, która trafi do zakładów Tele-Foniki.

Mimo trwającego protestu, pojawił się już kupiec na tereny fabryki i to, co pozostanie po jej likwidacji, czyli hale produkcyjne i budynki administracyjne. Anonimowy nabywca chce zapłacić za teren około 120 mln zł. Nie wiadomo jednak, kto i w jakim celu planuje zakup zakładu w Ożarowie. Informacji tej nie potwierdził Jerzy Jurczyński.

— Do zarządu firmy nie zgłosił się jeszcze żaden potencjalny nabywca. Oczywiście nie można wykluczyć możliwości sprzedaży fabryki i pozostałego tam majątku — wyjaśnia Jerzy Jurczyński.

Po zlikwidowaniu zakładu w Ożarowie, do przejęcia będzie około 40 ha gruntów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pracownicy Kabli chcą przejąć zakład