Prawa i obowiązki kontrolowanego

Filip Świtała
opublikowano: 12-12-2006, 00:00

Pracuję w branży finansowej. Nasza firma zakupiła od zagranicznego podmiotu powiązanego usługi związane ze wsparciem w dziedzinie IT. Polegały one na wsparciu w tworzeniu sieci komputerowej i połączeniu jej z systemem firmy macierzystej. W trakcie niedawnej kontroli inspektorzy kontroli skarbowej zażądali dowodów wykonania tej usługi. Niestety poza umową i fakturą nie ma żadnych materialnych dowodów, że usługi zostały wyświadczone. Jak zatem wykazać, że tak było?

n Organy podatkowe przyjmują, że w takiej sytuacji ciężar dowodu spoczywa na podatniku. Nie jest to do końca właściwe podejście, niemniej trzeba starać się udowodnić wykonanie i przydatność tych usług dla nabywającego podmiotu — na przykład okazując dokumentację post- wykonawczą, korespondencję z wykonawcami (także e-maile). Można wnosić o przesłuchanie świadków, np. pracowników własnego działu komputerowego, którzy potwierdzą kontakty z wykonawcami.

W trakcie postępowania podatkowego nie zdążyliśmy przedstawić dowodu z opinii biegłego — izba skarbowa nie chciała przyjąć jej jako dowodu. Czy możemy przedstawić ten dowód później? Na przykład w sądzie?

n Zasadą jest przedstawianie wszystkich dowodów w trakcie postępowania podatkowego. Sąd administracyjny może w drodze wyjątku przyjąć dowód z dokumentu, jednak opinia biegłego do tej kategorii nie należy, gdyż wymaga powołania biegłego przez organ prowadzący postępowanie, a w większości wypadków także przeprowadzenia dowodu z tej opinii, (tj. przesłuchania biegłego i zadania mu pytań — te czynności powinny być udokumentowane protokołem). Jeżeli biegłego zgłasza podatnik, a izba skarbowa odrzuca taki dowód, to może wchodzić w grę naruszenie art. 188 ordynacji podatkowej. Odrzucenie dowodu może nastąpić jedynie wtedy, gdy okoliczność będąca przedmiotem zgłaszanego dowodu jest już wystarczająco stwierdzona innym dowodem. Taki zarzut można podnieść przed sądem administracyjnym pierwszej instancji.

Czy urząd skarbowy ma obowiązek poinformowania o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy? Co zrobić, jeśli nie załatwia w terminie sprawy zwrotu podatku VAT?

n Urząd ma obowiązek zawiadomić o każdym niezałatwieniu sprawy w terminie. W razie przewlekania sprawy — teoretycznie — podatnik może wystąpić do izby skarbowej z ponagleniem. Jeżeli izba uzna je za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, za co grożą urzędnikom sankcje dyscyplinarne. W praktyce jednak ponaglenie tylko przedłuża załatwienie sprawy, gdyż izba zapoznaje się ze stanem sprawy, a w tym czasie postępowanie w urzędzie jest de facto wstrzymane. Ponadto nigdy nie zdarzyło mi się w praktyce widzieć jakichkolwiek sankcji wyciąganych wobec urzędników za przewlekanie sprawy. Dobrym, praktycznym sposobem jest dzwonienie co kilka dni do urzędnika prowadzącego sprawę lub — lepiej — do jego przełożonego.

Filip Świtała

kancelaria Salans

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Filip Świtała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu