Premier Irlandii pośredniczy w sporze firm budowlanych z Polską

DI, PAP
26-10-2013, 19:11

Premier Irlandii Enda Kenny spotkał się w Brukseli z premierem Donaldem Tuskiem i rozmawiał z nim o roszczeniach finansowych trzech irlandzkich firm budowlanych wobec Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – donosi sobotni "Irish Times".

Kenny powiedział następnie dziennikarzom, że oczekuje "pozytywnego wyniku" przed końcem roku. Zaznaczył, że stawką jest kilka tysięcy miejsc pracy w Irlandii i innych krajach. Ujawnił też, że z Warszawą będzie się kontaktował minister stanu ds. UE Paschal Donohoe.

"Wyraźnie zaznaczyłem, że chodzi tu o reputację Polski, jak również w pewnym sensie Komisji Europejskiej, która zaangażowała się w tę sprawę, ponieważ polskie projekty budowlane były finansowane z unijnych funduszy strukturalnych" – cytuje Kenny’ego gazeta.

Roszczenia wobec GDDKiA mają trzy irlandzkie firmy: SIAC Construction, Sisk oraz Roadbridge. Pierwsza z nich wystąpiła ostatnio do sądu w Dublinie o ochronę przed wierzycielami. Firma ma 40 mln euro długu wobec trzech banków. Wierzycielom i podwykonawcom w Irlandii winna jest 26,1 mln euro, w Polsce zaś 7,4 mln euro.

Zatrudniający ok. 560 pracowników SIAC wraz z PBG, Hydrobudową i Aprivią wchodził w skład konsorcjum budującego odcinek autostrady A4 Tarnów – Dębica. Wartość kontraktu wyceniono na ok. 400 mln euro.

Kontrakt został zerwany przez Irlandczyków pod koniec lipca 2012 roku. Twierdzą oni, że GDDKiA nieprawidłowo realizowała inwestycje, co naraziło ich na zwłokę w realizacji projektu i nieprzewidziane koszty.

Spór między konsorcjum a GDDKiA dotyczy tego, kto jest winien odstąpienia od kontraktu. Sąd w Warszawie w listopadzie ub.r. orzekł, że GDDKiA należy się od konsorcjum odszkodowanie w wys. 43,7 mln zł. z tytułu gwarancji należytego wykonania kontraktu.

Firma SIAC kwestionuje to orzeczenie i twierdzi, że to jej należy się odszkodowanie. Wraz z innymi wykonawcami SIAC poskarżył się na GDDKiA do Komisji Europejskiej, która zleciła audyt kilku kontraktów drogowych realizowanych przez Dyrekcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Premier Irlandii pośredniczy w sporze firm budowlanych z Polską